Zdaje mi się, że widzę. Gdzie? Przed oczyma duszy mojej. Narodowe Czytanie`22

W dniu 16 września 2022r. w naszej szkole odbyła się sesja literacka „Narodowe Czytanie ballad Adama Mickiewicza”. Była to jedenasta odsłona akcji Narodowego Czytania w Polsce i siódma w naszym liceum. Zaproszenie do udziału w tegorocznej imprezie przyjęły: emerytowana Dyrektor naszej Szkoły, pani Zyta Brysacz, oraz absolwentka liceum, pani Zuzanna Choińska, dziś studentka filologii polskiej.
Na początek prowadzący, czyli Julia Zakrzewska oraz Damian Pisiński, przybliżyli nam historię powstania „Ballad i romansów” oraz zaznaczyli, jak ogromną wartość ma dla nas to małe arcydzieło poezji przede wszystkim z tego względu, że jego wydanie zapoczątkowało epokę romantyzmu.
W naszym czytaniu udział wzięli: pani Zuzanna Choińska, uwielbiany przez wszystkich nauczyciel języka angielskiego, pan Fabian Dzieżyc, oraz uczniowie: Dawid Sokołowski, Aleksandra Łuniewska, Karolina Sasin, Paulina Nagalska, Jakub Gorski, Szymon Świerżewski, Jakub Modzelewski oraz Amelia Skarżyńska. Pierwszym zaprezentowanym utworem była ballada „Romantyczność”. Potem czytaliśmy mroczne, a zarazem pełne melancholii „Lilije”, znaną wszystkim i lubianą „Świteziankę” i smutną historię prostej dziewczyny uwiedzionej przez panicza z dworu – „Rybkę”. Następnie obejrzeliśmy nagranie, na którym 96-letnia Babcia zapoznaje nas z balladą „Powrót taty”. Kolejnym utworem była ballada „To lubię”. Ostatnią zaś „Pani Twardowska”, która za sprawą interpretacji pana Fabiana Dzieżyca wbiła całą widownię w krzesła. 
Pożegnał nas Dyrektor Szkoły, pan Krzysztof Wasiulewski. W swoim podsumowaniu zwrócił uwagę na wychowawczą i patriotyczną funkcję literatury romantycznej i wyraził nadzieję, że tegoroczne czytanie wzmocni poczucie przynależności do kraju i narodu. Głos zabrała też była Dyrektor naszej szkoły, pani Zyta Brysacz. Uroczystość była piękna, a naszym gościom i uczestnikom należą się ogromne brawa za odwagę i pomoc. Zachęcamy do obejrzenia komiksu przedstawiającego fabułę ballady „Lilije” wykonanego na Narodowe Czytanie przez Nelę Wiśniewską z klasy IIc.
Za rok czytamy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Do zobaczenia!


Piotr Dmochowski, IIIb