Świętowaliśmy 105. rocznicę odzyskania niepodległości

W dniu 10 listopada w naszej szkole odbyły się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Akademię z tej okazji przygotowały nauczycielki Agnieszka Mentecka i Bożena Rykaczewska przy muzycznym wsparciu Jarosława Jankowskiego i Fabiana Dzieżyca. Poniżej krótkie sprawozdanie napisane przez uczniów, którzy wzięli udział w przedstawieniu.

Święto Niepodległości stanowi wyjątkowy moment, kiedy naród łączy się, aby uczcić swoją suwerenność oraz historyczne zwycięstwo w trudnej walce o wolność [red.: Przypomnijmy, że powojenne obchody rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę mają zaledwie 34-letnią tradycję. W latach 1945 – 1989 w dniu 22 lipca obchodzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski].

W szkole kładziemy szczególny nacisk na to, byśmy każdego roku przypominali sobie, jak wiele zawdzięczamy naszym przodkom i ile krwi poświęcili w walce o naszą wolność. Tegoroczne świętowanie uwieńczyło przedstawienie, które łączy dwa światy i dwie historie. Na scenie pojawili się Józef Piłsudski i powstańcy prowadzący rozmowy z mitologicznymi Syzyfami. Rola Syzyfów przypadła nam, czyli Jakubowi Modzelewskiemu i Sebastianowi Modzelewskiemu, natomiast w postać Piłsudskiego wcielił się Szymon Jasionek z klasy 2E. Symbolika Syzyfów odnosiła się do niemającej końca krwawej walki o niepodległość. Jednak, jak znamy historię, my odzyskaliśmy niepodległość – „wtoczyliśmy kamień”.

Warto podkreślić, że w przedstawieniu wzięło udział ponad 30 osób, co wymagało wielkiego wysiłku w zsynchronizowaniu całego projektu. Doskonały efekt końcowy jest zasługą naszych nauczycielek oraz panów odpowiedzialnych za stronę muzyczną przedsięwzięcia. Właśnie oni przygotowali występy dziewcząt: Amelii Skarzyńskiej, Alicji Groszfeld, Kingi Leśniewskiej oraz Oliwii Krasowskiej.

Jesteśmy przekonani, że takie imprezy świetnie jednoczą szkole. Nie możemy się doczekać następnego występu teatralnego naszych kolegów i koleżanek. Całe przedstawienie możemy obejrzeć na kanale pana Jarosława Jankowskiego.

 

Jakub Modzelewski
Sebastian Modzelewski
Sapere Aude