Jesteś tym, co jesz

Jesteś tym, co jesz. To zdanie zawiera ważną prawdę i właśnie ono powinno być nas motywować do zerwania ze złymi nawykami i poprawienia swojego zdrowia. 8 czerwca koledzy i koleżanki z klasy 2a z wychowawczynią, Mileną Dmochowską,  przypomnieli nam o tej ważnej kwestii na krótkiej sesji ekologicznej.

O godzinie 9:50 część uczniów zebrała się w auli szkolnej i po krótkiej chwili mogła wysłuchać wykładu o zdrowym odżywianiu oraz świadomych zakupach. Na spotkaniu zostały wytłumaczone terminy takie, jak produkty organic, wyroby eko czy artykuły bio.

Dowiedzieliśmy się też, jak ważne jest czytanie etykiet, żeby poznać skład produktów, które chcemy spożyć. Prowadzący sesję przestrzegali nas przed produktami takimi, jak konserwanty, niebezpieczne barwniki, pestycydy oraz zagęszczacze i emulatory. Uświadamiali jednocześnie, że należy pamiętać, iż nie każda substancja jest szkodliwa od samego początku, ale może się nią stać w reakcji z inną lub po długotrwałym jej spożywaniu.  

Koledzy z IIa zapoznali nas z wynikami ankiety dotyczącej odżywiania przeprowadzonej wśród uczniów naszej szkoły. Z przedstawionych przez nich wniosków dowiedzieliśmy się m.in., że aż 90% ankietowanych umie odróżnić produkty ekologiczne, które według nich są lepszej jakości, natomiast jedyną barierą przed ich zakupieniem jest cena i dostępność.

W ramach propagowania zdrowej żywności w naszych murach odbył się kiermasz pt. „Zdrowie na talerzu”. Uczniowie oraz nauczyciele mogli kupić zdrowe sałatki, naturalne soki, owoce oraz smoothie. Dochód ze sprzedaży został przekazany dla uchodźców z Ukrainy. 

Karolina Marczyk, IIb