Otrzęsiny to zabawna impreza związana z przyjmowaniem uczniów klasy pierwszej lub studentów do grona społeczności uczniowskiej lub studenckiej. Taką definicję tej „uroczystości” znajdziemy w słownikach języka polskiego. Obrzęd często ma charakter rytualny, a jego celem jest zintegrowanie kandydatów z grupą „starych” uczniów lub studentów. Bywa, że otrzęsiny kojarzą się negatywnie z poniżaniem „kotów”, przemocą fizyczną lub psychiczną. W naszej szkole „kocenie” jest dobrą zabawą, zarówno dla „starych”, jak i „młodych”, organizowaną przez Samorząd Uczniowski, dobrze zaplanowaną i niemającą nic wspólnego z poniżaniem jednych przez drugich.
O tym, jak witaliśmy pierwszaków w tym roku, opowie uczennica klasy Id, Paulina Zaremba.
W dniu 29 września na czwartej godzinie lekcyjnej w hali sportowej w naszej szkole odbyły się otrzęsiny pierwszaków. Otrzęsiny poprowadziła przewodnicząca samorządu szkolnego, Adrianna Kruszewska.
W tym roku zaprezentowało się nam aż 5 klas pierwszych, które wykazały się szczególną pomysłowością, jeśli chodzi o przygotowanie plakatów, przebrań, wymyślenie motta, a także zaprezentowanie klasy. W jury konkursu zasiedli: zastępca przewodniczącej samorządu szkolnego, Kinga Kulesza, nauczycielka wuefu, pani Monika Androsiuk, psycholog szkolny, pani Magdalena Zyśk i uczennica klasy 3A, Julia Kozikowska.
Impreza rozpoczęła się od prezentacji klas. Jako pierwsza wystąpiła klasa 1A, która swoim strojem i dodatkami przypominała greckich bogów. Uczniowie tej klasy wykonali wiersz własnego autorstwa pt. „Humaniści”. Następnie usłyszeliśmy rymowankę w wykonaniu 1B – pokazała ona zawody, które można wykonywać, ukończywszy edukację w kierunku humanistycznym. W wystąpieniu kolegów z 1B były też elementy historyczne. Trzeci występ należał do 1C. Klasa zaprezentowała wiersz pt. ”Matematyka i geografia to nasz świat”. Przebranie uczniów 1D nawiązywało do pierwiastków z układu okresowego, zaśpiewali oni także piosenkę pt. ”Hej, biolchemy”. Ostatni występ należał do 1E, ubrała się ona, podobnie jak 1C, w kreacje tematycznie związane z Ziemią.
Po zaprezentowaniu klas miały miejsce konkurencje sportowe, zabawy ruchowe oraz quiz związany z tematyką danego profilu. Sprawdzano też naszą wiedzę ze szkoły podstawowej.
Wszyscy dobrze się bawili, poziom występów był wysoki, a zwycięzcy otrzymali puchar oraz słodycze.
A wyniki rywalizacji były następujące:
I miejsce – klasa 1D – 91 punktów
II miejsce – klasa 1E – 82 punkty
III miejsce – klasa 1C – 77 punktów
IV miejsce – klasa 1A – 72 punkty
V miejsce – klasa 1B – 67 punktów
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom!
Paulina Zaremba, Sapere aude