„Narodowe Czytanie 2020” po raz piąty w murach naszej szkoły

 

W Piątek 11 września 2020 roku, w naszej szkole odbyła się akcja „Narodowe Czytanie 2020”. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc. W roku 2018 w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Rok 2019 to zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego, które zostały wybrane przez Parę Prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jest to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Na początku sesji literackiej uczniowie przybliżyli sylwetkę Juliusza Słowackiego oraz scharakteryzowali tegoroczną lekturę. Następnie uczniowie wraz ze swoją opiekunką Dorotą Korkosz przeczytali fragmenty „Balladyny” a także gościnnie absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Zambrowie Hubert Trzaska. Na spotkanie została zaproszona m.in. Zyta Brysacz, była dyrektor i nauczyciel pracownik I Liceum Ogólnokształcącego.

Szkoła otrzymała też pamiątkową pieczęć, którą po sesji literackiej można była wykorzystać do ostemplowania własnego egzemplarza „Balladyny”.

Sesję literacką w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie zorganizowały Dorota Korkosz i Joanna Mrozowska.

zdjęcia