Wiwat Maj! Trzeci Maj!Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie ustaw konstytucyjnych. Konstytucja 3 maja wyprzedziła m.in. konstytucję francuską. Została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788. Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. W okresie zaborów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto, byli karani. Na przykład za złożenie bukietu fiołków w rocznicę Konstytucji 3 maja w 1892 tajna policja rosyjska aresztowała w Warszawie nauczyciela Stanisława Mieczyńskiego, po czym wysłano go za ten czyn na trzyletnią zsyłkę do Odessy. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia.
We wtorek na 4. godzinie lekcyjnej w hali naszej szkoły świętowaliśmy Narodowy Dzień Konstytucji 3 maja. Akademię z tej okazji przygotowały nauczycielki języka polskiego, panie Dorotę Korkosz i Joannę Mrozowską. W zorganizowaniu obchodów tej niezwykle ważnej uroczystości zaangażowali się również uczniowie klas 1-3.
Akademia miała podniosły charakter. Świetną oprawę muzyczną zapewniła Alicja Groszfeld, która wykonała dwa utwory: „Taki kraj” Jana Pietrzaka oraz „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza. Prowadzący, Aleksandra Łuniewska i Bartłomiej Jonasz, opowiedzieli nam o wydarzeniach dziejących się w naszym kraju przed i po uchwaleniu konstytucji. Dzięki Gabrielowi Lutostańskiemu, Patrykowi Chankowskiemu, Małgorzacie Godlewskiej, Szymonowi Jasionkowi, Amelce Malinowskiej, Julii Godlewskiej oraz Zuzannie Śliwickiej przenieśliśmy się także w świat poezji. Nasi koledzy zaprezentowali wiersze: „Złote serce” Teofila Lenartowicza, „Oda do wolności” Juliusza Słowackiego, „Targowica” Marii Konopnickiej, „Hymn do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego, fragment „Grobu Agamemnona” Juliusza Słowackiego, „Nauczmy się na pamięć tego kraju” Zbigniewa Staweckiego, „Moja piosnka II” Cypriana Kamila Norwida i „Kolęda Warszawska – 1939”. W rolę ostatniego władcy Polski, króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się Sebastian Modzelewski.
Uważam, że akademia była wspaniała, ponieważ razem z moimi kolegami i koleżankami mogliśmy lepiej poznać historię, a także związaną z nią kulturę naszego kraju.


Paulina Zaremba, 1d
Sapere aude