Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w naszej szkole miały w tym roku rangę powiatową.
Odbyły się w dniu 9 listopada. Program uroczystości zatytułowanej „Radosna niepodległość” obejmował:
1. Koncert w wykonaniu młodzieży Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
2. Prezentację kapsuły czasu i jej wkopanie w szkolnym miejscu pamięci.
3. Złożenie kwiatów pod pomnikiem bohaterów powstania styczniowego.
Gospodarzami uroczystości byli: Starosta Powiatu Zambrowskiego, pan Robert M. Rosiak, Przewodniczący Rady Powiatu Zambrowskiego, pan Edward Lipiński oraz Dyrektor ZSO, pan Krzysztof Wasiulewski. Zaproszono m.in. samorządowców z Powiatu Zambrowskiego i sąsiednich gmin, dyrektorów i kierowników instytucji samorządowych, a także przedstawicieli służb mundurowych z terenu powiatu. Sejmik Województwa Podlaskiego reprezentowali Stefan Krajewski i Marek Komorowski.
W czasie uroczystości odczytano listy od Podlaskiej Kurator Oświaty, Beaty Pietruszki, i sekretarza stanu w MSWiA, Jarosława Zielińskiego.
Scenografię akademii stanowiły banery wykonane przez poszczególne klasy w ramach projektu „Dorobek 100-lecia”. Pomysłodawczynią projektu była nauczycielka historii, Maria Dąbrowska.
W programie słowno-muzycznym, który prowadzili Natalia Olszewska i Dawid Trzeciak, usłyszeliśmy patriotyczne piosenki i wiersze, m.in. fragmenty „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza i „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Recytowali: Katarzyna Długozima, Paulina Tyszka, Paweł Konopka, Paulina Liżewska, Piotr Zaręba, Patrycja Puchalska, Klaudiusz Kalinowski, Natalia Kujawa, Anna Węgrowska, Emilia Jastrzębska i Eryk Dekutowski. Śpiewały: Wiktoria Długoborska, Katarzyna Długozima i Oliwia Moczydłowska.
Ciekawą ilustracją tekstu był film, w którym wystąpili uczniowie naszej szkoły – odpowiadali oni na pytania o to, czym jest dla nich Polska i jak rozumieją pojęcie „patriotyzm”.
Część artystyczną zakończył polonez, który brawurowo poprowadzili Wiktoria Andruszkiewicz i Eryk Dekutowski oraz Aleksandra Godlewska i Yevhen Synytsia.
Uczniów przygotowały nauczycielki: Elżbieta Chmielewska, Bożena Rykaczewska, Katarzyna Nita- Murawska, Monika Androsiuk i Joanna Przychodzeń.
Kolejnym punktem scenariusza uroczystości była prezentacja kapsuły czasu. Dokonali jej Patrycja Ościłowska i Mateusz Chmielewski.
Kapsuła czasu to pojemnik, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas wydarzeń ważnych dla danej zbiorowości [na podst. www.wikipedia.pl]. W naszej kapsule znalazły się pamiątki-symbole związane z wydarzeniami z ostatnich 100 lat i list zredagowany w imieniu społeczności ZSO w Zambrowie. Metalowy pojemnik o kształcie walca umieszczony na terenie szkolnego miejsca pamięci zawiera przedmioty symbolizujące m.in. walkę Polaków na frontach II wojny światowej, powstanie warszawskie, zbrodnię katyńską, zmianę granic Polski w 1945 roku, pontyfikat Jana Pawła II, powstanie NSZZ „Solidarność” i upadek reżimu komunistycznego w 1989 roku. Są to monety rocznicowe, kartka z tekstem pieśni „Czerwone maki sod Monte Cassino”, grudki ziemi z cmentarzy w Palmirach, Katyniu i na Powązkach, replika biało-czerwonej opaski z powstania warszawskiego, odznaka członka związku „Solidarność” (przekazana przez nauczyciela naszej szkoły, Zbigniewa Rębisia) oraz chusteczka z aplikacją przedstawiającą zmianę granic w 1945 roku wykonana przez absolwentkę naszej szkoły, Julię Gniazdowską.
Symbolicznym strażnikiem pamięci o dzisiejszej uroczystości uczyniono dąb posadzony przez przedstawicieli władz samorządowych, dyrektorów szkoły oraz rodziców i uczniów.
Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem powstania styczniowego.