Połamania piór

Od 4 do 23 maja odbywają się egzaminy maturalne. 158 tysięcy absolwentów liceów w całym kraju, a 101 w naszej szkole rozpoczęło sesję tradycyjnie od egzaminu z języka polskiego.
Egzamin z polskiego, jako że rozpoczyna ten trudny okres, przysporzył im trochę stresu. Całe szczęście był to tylko stres przed nieznanym – po maturze okazało się, że arkusz był dość prosty i nie sprawił problemu naszym dzielnym maturzystom. Z pierwszą maturą odszedł stres związany z całym wydarzeniem i teraz na twarzach naszych uczniów przed każdym egzaminem goszczą już uśmiechy oraz, przede wszystkim, pragnienie, aby mieć to już za sobą. W tym roku matury będą trwać do 23 maja, a zakończą je egzaminy ustne z języka polskiego i języka angielskiego.
Matura w formule 2023 obejmuje, podobnie jak w latach poprzednich, egzaminy obowiązkowe z języka polskiego, języka angielskiego oraz z matematyki. Absolwent musi obowiązkowo przystąpić do co najmniej jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym. Otrzymanie świadectwa dojrzałości gwarantuje zdobycie 30% punktów możliwych do uzyskania za przedmioty obowiązkowe.
Nasi absolwenci w tym roku wybrali wiele przedmiotów, które będą zdawać na poziomie rozszerzonym, jednak najwięcej osób zadeklarowało chęć zdawania języka angielskiego – aż 81. Na drugim miejscu znalazła się geografia, którą zdawać będzie 40 osób, natomiast na 3 miejscu z 36 osobami zdającymi jest królowa nauk – matematyka.
Matury jednak nie są przeżyciem wyłącznie uczniów, jest to również wiele emocji dla nauczycieli trzymających kciuki za swoich uczniów. Jak co roku nauczyciele pracują w zespołach nadzorujących – ciekawostką jest, że powołano ich w naszej szkole aż 29.
Wszyscy w naszej szkole mocno trzymamy kciuki za naszych absolwentów, wierzymy, że 7 lipca, w dniu ogłoszenia wyników matur, będziemy słyszeć tylko radosne okrzyki i widzieć szerokie uśmiechy.


Piotr Dmochowski (Sapere aude)