Nowe muzeum na mapie Warszawy

29 listopada uczniowie klas Id i Ie wraz z wychowawcami, panią Anną Średnicką i panem Krzysztofem Wasiulewskim, i nauczycielkami, panią Żanną Łozowską oraz panią Agnieszką Mentecką, uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyprawa, podczas której wyciszyliśmy się po długim i trudnym okresie nauki w szkole, miała charakter kulturalno – rekreacyjny.
Najważniejszym punktem programu było zwiedzanie nowo otwartego Muzeum Historii Polski na terenie Cytadeli Warszawskiej (red.: w nowej siedzibie muzeum działa od 29 września), które powstało, aby, jak dowiedzieliśmy się od przewodniczki, utrwalać historię każdego z nas. Muzeum łączy przeszłość z teraźniejszością, pokazując, że my sami możemy zapisać się na kartach historii. Ciekawostka – budowę rozpoczęto w 2018 roku, a wystawę, którą zaprezentowało muzeum, obejrzeliśmy w niewielkim jej fragmencie (red.: jest to wystawa czasowa „Wielkie i małe historie” i można ją oglądać do marca 2024 roku).
Muzeum prezentuje zaledwie kilkaset z blisko sześćdziesięciu tysięcy eksponatów z różnych okresów w historii Polski. To nietypowe muzeum gromadzi niesamowite oraz uniwersalne eksponaty, w tym m.in. przedmioty codziennego użytku należące do zwykłych mieszkańców Warszawy i nie tylko. Niektóre z nich zostały przekazane przez kolekcjonerów, mieszkańców, jeszcze inne znaleziono na terenie miasta. Wśród wyjątkowych, nietypowych znalazły się oryginalna niemiecka enigma, pamiątki po pandemii Covid-19, piłka Jakuba Błaszczykowskiego, a nawet przedmioty przypominające nam o wojnie na Ukrainie. Miałam okazję razem z koleżankami oraz kolegami zobaczyć, a także usłyszeć historię związaną z ekspozycją. Poznaliśmy też ciekawostki związane nie tylko z historią II wojny światowej czy też czasem rozkwitu związku Solidarność, ale również z naszą historią obecną. Dla zainteresowanych, wystawę, którą podziwiałam, będzie można zobaczyć w całości już w 2026 roku.
Oprócz muzeum wybraliśmy się również do parku trampolin, w którym odpoczęliśmy i zregenerowaliśmy siły do dalszej nauki. Na naszej wycieczce nie zabrakło oczywiście muzyki, która towarzyszyła nam podczas podróży. Niewątpliwą wartością tej wycieczki było dla mnie to, że poszerzyła moją wiedzę o historii i kulturze naszego narodu, ponadto uświadomiła mi, że każdą ważną chwilę naszego życia przypominają nam pamiątki. Zawarte w nich wspomnienia zostają z nami na zawsze, dzięki nim powstają historie, które może, kto wie, będą miały ogromne znaczenie dla przyszłych pokoleń.


Paulina Zaremba, Id
Sapere Aude