13 września po raz ósmy w Polsce, a czwarty w naszej szkole, jedynej w Zambrowie, odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie – akcja organizowana od 2012 roku pod patronatem Prezydenta RP. na Ósme Czytanie wybrano osiem nowel reprezentujących różne epoki i style. W sesji literackiej, której scenariusz opracowały nauczycielki języka polskiego i biblioteki wzięli udział uczniowie klas maturalnych (IIIa, b i c), absolwenci oraz zaproszeni goście – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, p. J. Chrostowska – Sufa i przedstawiciele Rady Rodziców, p. M. Konopka i p. K. Chrupek. Za rok we wrześniu czytamy Balladynę J. Słowackiego.
A o tym, co się działo podczas czytania tegorocznego, pisze Natalia Zaremba z gazety szkolnej „Sapere aude”.
13 września 2019 roku nasza szkoła po raz czwarty uczestniczyła w akcji Narodowego Czytania. Podczas tegorocznej – ósmej odsłony – wysłuchaliśmy ośmiu nowel wybranych (z ponad stu różnych propozycji) przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz jego małżonkę. Utwory reprezentowały różne epoki i style, począwszy od romantyzmu, a skończywszy na dwudziestoleciu międzywojennym.
Sesja czytelnicza rozpoczęła się o godzinie 10:00. Na widowni oprócz uczniów i nauczycieli zasiedli również Dyrektor Bursy Szkolnej – Pani Urszula Romanek, Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Pani Joanna Chrostowska-Sufa oraz reprezentujący Radę Rodziców Pan Krzysztof Chrupek. Ponadto wśród czytających znaleźli się wyjątkowi goście, absolwenci naszej szkoły – Daniel Bacher i Hubert Trzaska.
Narodowe Czytanie rozpoczął utwór „Dym” Marii Konopnickiej opowiadający o bezinteresownej miłości matki do syna. Odczytali go Pan Dyrektor Krzysztof Wasiulewski oraz Julia Gałązka z klasy 3C.
Następnie Wiktoria Długoborska, Natalia Skudzińska z klasy 3A oraz Emilia Jastrzębska z klasy 2B zaprezentowały nowelę „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, gdzie w wymowny sposób została obnażona powierzchowność i obłuda pozytywistycznego hasła filantropii i dobroduszności.
Później Aleksandra Michałowska z klasy 2D oraz Zuzanna Jastrzębska z klasy 3C, dzięki utworowi „Katarynka” Bolesława Prusa przeniosły nas do XIX-wiecznej Warszawy.
Z kolei absolwenci szkoły, Daniel Bacher i Hubert Trzaska, przybliżyli nam nowelę „Mój ojciec wstępuje do strażaków” stworzoną przez Brunona Schulza.
Katarzyna Długozima z klasy 3C oraz Kacper Łuniewski z klasy 3A odczytali fragmenty „Rozdzióbią nas kruki, wrony”. Jest to nowela Stefana Żeromskiego zawierająca aluzje do upadku powstania styczniowego.
Uczniowie klasy 3A – Aleksandra Sasinowska, Paulina Narożna oraz Klaudiusz Kalinowski przenieśli nas w wyjątkowy klimat noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Opowiada ona o losach indiańskiej osady, która została bezwzględnie zniszczona przez niemieckich osadników.
Nowela „Sawa” to gawęda ze zbioru Seweryna Soplicy, cześnika parnawskiego, który opowiada o osobach lub zdarzeniach z czasów konfederacji barskiej i panowania króla Stanisława Poniatowskiego. Postać Józefa Sawy-Calińskiego została nam przybliżona dzięki uczennicy klasy 2A – Kindze Bączyk.
W repertuarze tegorocznej edycji Narodowego Czytania znalazła się jeszcze nowela Władysława Stanisława Reymonta, niestety, z braku czasu osoby prowadzące przybliżyły nam jedynie jej treść. Przedstawia ona chłopską rodzinę, która wykonuje wyniszczającą pracę w polu.
Każda z przytoczonych nowel jest inna, ale wszystkie są trwale wpisane w historię polskiej literatury.
Pisząc sprawozdanie z Narodowego Czytania, warto również wspomnieć o charyzmatycznych prowadzących – Izabeli Falkowskiej oraz Eryku Dekutowskim z klasy 3A, którzy objaśniali treść oraz wprowadzali w klimat każdej z wyróżnionych książek.
Słuchanie umilały prezentacja multimedialna wykonana przez Panią Joannę Mrozowską oraz nastrojowa muzyka, a autorów czytanych nowel i ich twórczość przybliżyła wystawka przygotowana przez Panią Kierownik biblioteki szkolnej, Elżbietę Dąbrowską.
Serdeczne podziękowania należą się Pani Dorocie Korkosz oraz Pani Joannie Mrozowskiej, które przygotowały uczniów i dekoracje oraz zadbały o sprawny przebieg uroczystości. Wystawkę poświęconą poszczególnym książkom i ich twórcom jak co roku przygotowała Pani Elżbieta Dąbrowska z biblioteki szkolnej.
Miejmy nadzieję, że akcja Narodowego Czytania nie tylko przybliży, ale zachęci do samodzielnego poznawania utworów literackich, które pełnią ważną rolę w polskiej kulturze.
Natalia Zaremba