English. Francais. Deutsch. Italiano… Dzień Języków Obcych

21 marca, czyli w pierwszym dniu wiosny, w naszej szkole odbył się Dzień Języków Obcych. Imprezę zorganizowali uczniowie klasy IIc z wychowawcą, panem J. Jankowskim. W tym dniu wszystkie klasy I-III zaprezentowały wylosowane kraje i wzięły udział w pięciu konkurencjach, z których najbardziej efektownymi były pokazy „taneczne” oraz prezentowanie dań, z których słynie wylosowany przez nie kraj.  
Jako pierwsze jury oceniało plakaty. Przy ocenie brano pod uwagę ujęcie tematu, estetykę oraz wkład własny. Najlepszą, według jury, pracę wykonała klasa IIIb. Wylosowanym przez nich krajem były Stany Zjednoczone. Plakat miał kształt Statui Wolności, w którą wpisano mapę USA. Uczniowie IIIb obrysowali granice każdego stanu, a wewnątrz niego namalowali charakterystyczne dla danego stanu obiekty. Wysoko oceniono też dzieło klasy Ib, która prezentowała nam Norwegię. Na plakacie widoczna jest podobizna znanego norweskiego narciarza- Johanna Forfanga, na tle, najprawdopodobniej, stoku narciarskiego. Według mnie w tej kategorii najlepiej zaprezentowała się jednak klasa Id, która wylosowała Włochy. Na plakacie Id mogliśmy zobaczyć zdjęcia charakterystycznych włoskich dań, najpopularniejszych obiektów znajdujących się w tym państwie oraz widoków, jakie możemy podziwiać w tym pięknym kraju. W tle widnieje delikatna flaga Włoch. Największe wrażenie zrobiło na mnie zdanie ,,Iove ltalia” (serce było w kolorystyce flagi Włoch), co oznacza „kocham Włochy”. Wszystkie plakaty możemy podziwiać we wnęce na pierwszym piętrze naszej szkoły. (Monika Białokoziewicz)
W części „kulinarnej” pierwsze miejsce zajęła klasa IIIb. Uczniowie przygotowali hamburgery, frytki oraz Coca-Colę zero, czyli jedzenie, z którego słyną Stany Zjednoczone. Jedzenie to „brzmiało” naprawdę smacznie, lecz moje serce zdobyło danie przygotowane przez klasę 2a, która zaskoczyła jury pysznymi bułeczkami cynamonowymi oraz szwedzkimi klopsikami köttbullar przygotowanymi z mielonego mięsa, które klasycznie podaje się z ziemniakami i surówką z czerwonej kapusty. Drugą część tej konkurencji wygrała Id, która pokazała znane włoskie dania, takie jak: bruschetta, carbonara, focaccia, pizza oraz tiramisu. Jak najbardziej zgadzam się z opinią jury, ponieważ klasa Id przygotowała wiele potraw, dbając przy tym o ich wyśmienity smak i wysoką jakość. (Natalia Sokołowska)
Każda z klas przygotowała również taniec kojarzący się z reprezentowanym krajem. Mogliśmy ujrzeć wiele tradycyjnych tańców, takich jak chorwacki taniec w kręgu lub japoński z wachlarzami, a także unikatowe układy tworzone przez uczestników dnia języków obcych. Jeżeli chodzi o muzykę, to z pewnością sprawiło nam radość usłyszenie hitów, takich jak „Italodisco”, „Dancing Lasha Tumbai” czy dobrze znana wszystkim „Macarena” oraz ponadczasowe kawałki zespołu ABBA.  Mnie osobiście szczególnie przypadła do gustu choreografia klasy IIIa stworzona do piosenki „Kiss you” One Direction. Moim drugim faworytem jest klasa IIId z grecką zorbą – wszyscy ubrani w jasne, kojarzące się z wylosowanym krajem kolory, pięknie zaprezentowali się w tradycyjnym pląsie.  Osobiście uważam że konkurencja z tańcem wypadła najlepiej na tle wszystkich innych potyczek. (Amelia Malinowska)
W trakcie całego dnia języków swoje 5 minut mieli również celebryci z wylosowanych krajów.  
W pierwszej części według jury najlepiej zaprezentowała się klasa IIIa, natomiast w drugiej części – Id. Oprócz wyróżnionych przez jury klas moją szczególną uwagę zwrócił również krótki performance klasy IId. Pozwolę sobie opowiedzieć krótko występy znajdujące się na moim podium. Zacznijmy od klasy IIIa, która zabrała nas w świat pełen brytyjskich celebrytów. Mogliśmy wśród nich zobaczyć takie postacie jak William Szekspir, Winston Churchill, Harry Potter, zespół One direction i wiele innych. U Id natomiast przywitała nas Donatella Versace. Nie była ona jednak sama, na „scenę” wbiegła wraz z paparazzi i swoim prywatnym ochroniarzem. Sam wizerunek Donatelli był naprawdę dobrze odwzorowany, co na wszystkich zrobiło duże wrażenie. Na 3 miejscu w swoim prywatnym rankingu postawiłam klasę IId, która zaprezentowała nam ninję. Nie chciał nam do końca zdradzić swojej tożsamości, więc tylko tak mogę wam go przedstawić. Uczniowie IId wpadli na ciekawy pomysł z zaangażowaniem jury. Przygotowali zagadkę, którą musiał im pomóc rozwiązać jeden z jej członków. Był to dosyć oryginalny sposób przedstawienia postaci, przez co zapadł mi w pamięci. A tak w ogóle to uważam, że każda klasa naprawdę bardzo dobrze spisała się podczas tej konkurencji. (Kinga Bieńczyk)
Moim zdaniem Dzień Języków Obcych pomaga w integrowaniu uczniów naszej szkoły. Pozwala ambitnym klasom zdobyć niepytkę oraz, przy okazji, poszerzyć swoją wiedzę na temat kultur innych krajów. (Natalia Sokołowska)

 

Monika Białokoziewicz, Natalia Sokołowska,
Amelia Malinowska, Kinga Bieńczyk
/Sapere Aude/