Dzień zakochanych – walentynki

Wszyscy wiemy, czym są coroczne walentynki – jest to święto zakochanych, które przypada 14 lutego, w imieniny świętego Walentego. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne, często pisane wierszem, a także obdarowywanie się drobnymi upominkami.
U nas w szkole także obchodziliśmy walentynki. Tego dnia uczniowie i nauczyciele ubrali się na czerwono lub różowo, czyli w kolory serca. Każdy, kto ubrał się stosownie do okazji, był zwolniony z odpowiedzi ustnej. Przy wejściu do szkoły stała „skrzynka miłości”, do której mogliśmy wrzucić listy, liściki, kartki adresowane do osób, które kochamy, lubimy, albo po prostu żeby poprawić nastrój adresata. Po 2. godzinie lekcyjnej poczta walentynkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski dostarczała wiadomości na odpowiedni adres.
Walentynki to nie tylko święto zakochanych – w tym dniu możemy również wyrazić miłość, np. do rodziców, rodzeństwa czy nawet przyjaciół. Pamiętajmy i o nich!


Paulina Zaremba
Sapere Aude