Sapere aude… Dzień patrona

27 września 2019 roku odbył się apel z okazji święta patrona szkoły oraz ślubowanie klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęła się równo o godzinie 10, a uczestniczyła w niej cała społeczność szkolna (poza trzecioklasistami) oraz zaproszeni przez dyrekcję goście.
Apel rozpoczął się od części oficjalnej – wprowadzenia sztandaru i wspólnego odśpiewania hymnu oraz przemówień Pana Dyrektora Krzysztofa Wasiulewskiego i zaproszonych gości. Kulminacyjnym momentem całego spotkania było ślubowanie pierwszoklasistów. Wyznaczeni uczniowie składali przysięgę przy sztandarze, pozostali powtarzali słowa roty w obecności swoich wychowawców. W tym momencie przypomniał mi się moment naszego ślubowania, gdy trzy lata temu wchodziliśmy w jeden z ostatnich etapów swojej edukacji i staliśmy się pełnoprawnymi uczniami szkoły. Przysięga, którą wszyscy z nas złożyli, nie dotyczy tylko szkoły, nauki czy pamięci o patronie. Ma o wiele głębsze znaczenie. Odnosi się do patriotyzmu, ojczyzny oraz szacunku do rodziców oraz nauczycieli, którzy prowadzą nas po ścieżkach edukacji.
Później nastąpiła wesoła część artystyczna. Uczniowie z koła teatralnego Antrakt w żartobliwy sposób przedstawili zmagania naszego patrona z reformą szkolnictwa w Polsce. Nie mogło zabraknąć wyjątkowej oprawy muzycznej, która nadawała klimat poszczególnym scenom. Młodzi aktorzy znakomicie wcielili się w role Stanisława Konarskiego, Tadeusza Kościuszki, króla Poniatowskiego i nie tylko! O przygotowanie uczniów zadbały panie Agnieszka Mentecka i Dorota Korkosz. Apel zakończył się krótkim przemówieniem pana dyrektora.
Mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy i koleżanki przez cały czas będą pamiętać o haśle „Sapere aude”. Są to bardzo wyjątkowe słowa, które powinny motywować nie tylko do nauki, lecz także do wykorzystywania swoich umiejętności we właściwy sposób. Osoba mądra to taka, która nie boi się podejmować życiowych wyzwań oraz jest otwarta na innych ludzi.

Zuzanna Choińska
Natalia Zaremba
„Sapere Aude”