Narodowe Czytanie

Była to już dziesiąta edycja Narodowego Czytania w ILO. Młodzież bardzo chętnie włączyła się do tej inicjatywy. Uczniowie z klas IIa, IId, IIId, IIIe i IVb, pod opieką pań Doroty Korkosz i Grażyny Kośnik, czytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą.

Dzisiaj Narodowe Czytanie odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie. Uczniowie z klas IIa, IId, IIId, IIIe i IVb, pod opieką pań Doroty Korkosz i Grażyny Kośnik, czytali fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Wśród publiczności zasiedli nie tylko uczniowie i nauczyciele ILO, ale również zaproszeni goście – starosta Edyta Marchelska-Groszfeld i dyrektor placówki Dariusz Grabowski.

Była to już dziesiąta edycja Narodowego Czytania w ILO. Młodzież kolejny raz bardzo chętnie włączyła się do tej inicjatywy. Podczas dzisiejszego wydarzenia wystąpili: Małgorzata Godlewska, Sebastian Modzelewski, Dominik Ogonowski, Martyna Pietkiewicz, Mikołaj Sijko, Gabriel Skarzyński, Jędrzej Skawski, Zuzanna Śliwicka i Bartosz Truchel. W role prowadzących wcielili się Aleksandra Łuniewska i Bartek Jonasz, natomiast obsługą techniczną zajęli się Filip Wolny i Krystian Orłowski.

„Narodowe Czytanie” organizowane jest przez parę prezydencką RP od 2012 roku. Akcja została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano m.in. „Potop” i „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza oraz nowele polskie. Rok temu wszyscy czytali „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Głównym celem Narodowego Czytania jest promocja czytelnictwa, jako podstawowej formy kontaktu z kulturą, propagowanie dzieł polskiej literatury oraz wzmacnianie kulturowej i narodowej wspólnoty Polaków poprzez dobór kanonicznych utworów oraz ich prezentację w atrakcyjnej oprawie artystycznej.