W środę, 15 maja, grupa uczniów z klasy 3B i 2D, pod opieką p. Beaty Rakoczy, miała niezwykłą okazję uczestniczenia w XX Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki w Białymstoku.
Głównym celem wyjazdu był udział w zajęciach laboratoryjnych „Synteza leków – nauka czy magia” w Zakładzie Syntezy i Technologii Środków Leczniczych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Podczas zajęć w pracowni chemicznej uczniowie, pod kierunkiem pani dr Anny Muszyńskiej, przeprowadzili syntezę aspiryny. Zajęcia praktyczne zostały poprzedzone miniwykładem z elementami obliczeń chemicznych. W trakcie zajęć uczniowie wzięli też udział w konkursie znajomości symboli pierwiastków chemicznych, za co zwycięzcy otrzymali drobne upominki.
Uczniowie mieli doskonałą okazję zobaczyć, jak wygląda dobrze wyposażona pracownia chemiczna wyższej uczelni, a także mogli przećwiczyć różne techniki laboratoryjne, znane teoretycznie z lekcji chemii.
Eksperyment z syntezą aspiryny nie tylko pokazał uczniom, jak działają procesy tworzenia leków, ale był okazją do nauki i zgłębiania zagadnień chemicznych i biologicznych.
Po trzygodzinnych zajęciach laboratoryjnych uczniowie zwiedzili Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, gdzie zapoznali się z historią i ewolucją medycyny. Ekspozycje przedstawiające m.in. wyposażenie apteki z XIX i XX wieku, sprzęt i szkło laboratoryjne, dawny gabinet dentystyczny czy szpital polowy z okresu I wojny światowej były inspirującym spojrzeniem w przeszłość tej niesamowitej dziedziny nauki.
Na dziedzińcu Pałacu Branickich, w przygotowanych stoiskach, Uniwersytet Medyczny przedstawił również swoją bogatą ofertę edukacyjną, pokazując uczniom różnorodność kierunków studiów związanych z medycyną, chemią i biologią.
Myślę, że doświadczenia zdobyte podczas tego wyjazdu, nie tylko wzbogaciły wiedzę i umiejętności uczniów ale także zainspirowały ich do dalszego pogłębiania wiedzy w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych.
B.R.