Ocalić od zapomnienia – 84 rocznica zbrodni katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. To właśnie 13.04.1943 r. Niemcy opublikowali informacje o odkryciu w ZSRR masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni dopiero po pięćdziesięciu latach od dokonania mordu, tj. 13 kwietnia 1990 roku, kiedy to Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku.
Nasza szkoła również obchodziła Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia. Uczniowie klas 1-3 zostali zaangażowani do konkurencji międzyklasowych. Rywalizowaliśmy w trzech kategoriach: plastyczna, test wiedzy oraz prezentacja multimedialna. Pierwszym zadaniem było zrobienie plakatu odnoszącego się do zbrodni katyńskiej. Do poszerzenia wiadomości o Katyniu zachęcił uczestników test wiedzy przygotowany przez panią Wiesławę Iwanicką. Natomiast prezentacja multimedialna, która oprócz tego, że musiała zawierać informacje o zbrodni, w zamyśle organizatorów miała być również formą wyrażenia siebie. Filmy i prezentacje oceniali nauczyciele historii oraz panie Aniela Bobryk i Grażyna Kośnik. Wygrały prace najbardziej oryginalne artystycznie, najlepsze merytorycznie i pracochłonne.
W piątek, 12 kwietnia, odbył się apel przygotowany przez uczniów klas I E i II B pod opieką pana Krzysztofa Wasiulewskiego. Po przemówieniu pana dyrektora zaprezentowano krótką część historyczną przygotowaną przez uczniów, którzy przekazali zebranym garść informacji o zbrodni katyńskiej. W tej części usłyszeliśmy wiersz Feliksa Konarskiego „Katyń” w wykonaniu: Carolin Matylińskiej (II B), Patryka Chankowskiego (II B), Ignacego Świerżewskiego (II B), Krystiana Pietrzykowskiego (II B), Gabriela Lutostańskiego (II B), Filipa Bogdańskiego (I E), Agaty Zaręby (I E) oraz Huberta Gawkowskiego (I E). Delegacja uczniów, którzy recytowali wiersz, wybrała się następnie zapalić znicze przy dębach pamięci znajdujących się na terenie naszej szkoły.
Ostatnim punktem programu obchodów rocznicowych było podsumowanie konkursów. A oto ich wyniki.

W kategorii plastycznej:
I miejsce – Martyna Żelaźnicka kl. II D
II miejsce – Kamila Jastrzębska kl. II B
III miejsce – Karolina Gosk kl. II D


W teście wiedzy:
I miejsce – Adam Talacha kl. I E
II miejsce – Kamil Konopka kl. I D
III miejsce – Paulina Zaremba kl. I D


Prezentacja multimedialna:
I miejsce – kl. I E
II miejsce – kl. III D
III miejsce – kl. III B

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom i uczestnikom!


Paulina Zaremba, Id
Sapere Aude