Warszawa znana i mniej znana

O tym, że Warszawę można, a nawet trzeba odwiedzić więcej niż jeden raz, przekonali się uczestnicy wycieczki, która odbyła się 12 lutego. Wzięli w niej udział uczniowie klas IIc i IId oraz Ia. Program obejmował zwiedzanie Sejmu RP, czynny wypoczynek w Stacji Grawitacja oraz przedstawienie w teatrze „Kwadrat”.
Sejm RP
W sejmie obejrzeliśmy wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych, zaś na galerii Sali Posiedzeń Sejmu wysłuchaliśmy prelekcji dotyczącej historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.
Niestety, nie pokazano nam kulis – w kompleksie parlamentarnym obowiązuje ograniczenie zwiedzania budynków sejmowych spowodowane odbywającymi się w tych dniach konferencjami międzynarodowymi.
Stacja Grawitacja
Trampoliny, boisko do zbijaka, tor przeszkód, ogromna ścianka wspinaczkowa z 80 trasami o różnych stopniach trudności i park linowy o długości 300 metrów – to część atrakcji, jakie czekają na amatorów czynnego wypoczynku w Stacji Grawitacja na Ochocie.
Przez 2 godziny bawiliśmy się w ogromnej hali, liczącej ponad 3 tys. metrów kwadratowych. Znajduje się tu boisko trampolinowe (open jump) z mnóstwem skośnych trampolin, tor przeszkód Ninja, dół z gąbkami i poduszka powietrzna do trenowania ewolucji. Amatorzy koszykówki mogą skorzystać z boiska z koszami zawieszonymi na różnych wysokościach, do których wrzuca się piłki, odbijając się na specjalnej trampolinie.
„Można się zmęczyć” – zgodnie orzekli nasi wycieczkowicze po dwóch godzinach zabawy.

Teatr „Kwadrat” i „Szalone nożyczki”
W mieszkaniu sąsiadującym z salonem fryzjerskim Tonia Wziętego zostaje popełnione morderstwo. W kręgu podejrzanych oprócz właściciela i jego wspólniczki Barbary znajdą się „Kakaowy” – handlarz starzyzną, oraz Helena Dąbek – żona posła. Najciekawsze w tej sztuce jest wspólne z publicznością dochodzenie do prawdy – dwaj „policjanci” wspomagani przez najaktywniejszych widzów odtwarzają przebieg zdarzeń i motywację „zbrodniarza”. Na koniec całą widownia decyduje o winie jednego z „podejrzanych”.
Przedstawienie jest komedią, opiera się w dużej mierze na improwizowanych dialogach, często nawiązujących do aktualnej sytuacji politycznej. Dowcip nie przekracza granic dobrego smaku i świadczy dobrze o aktorach, którzy, nawiasem mówiąc, jako „podejrzani” nie opuszczają sceny od pierwszej do ostatniej chwili spektaklu, włącznie z antraktem.
Warto wiedzieć, że pomysł sztuki, którą obejrzeliśmy w teatrze „Kwadrat”, narodził się w Stanach Zjednoczonych przed ponad 30 laty. Od roku 1999 możemy ją oglądać na różnych polskich scenach, m.in. w Białymstoku, Rzeszowie, Krakowie i Łodzi.
W teatrze „Kwadrat” bawili nas znani przede wszystkim z telewizyjnych seriali aktorzy komediowi. Rozpoznaliśmy: Lucynę Malec z serialu „Na Wspólnej”, Ewę Wenzel z „M jak miłość” i Grzegorza Wonsa – Więcławskiego z „Rancza”. Najzabawniejszy był jednak Jacek Łuczak – Antonio Wzięty, którego celne i dowcipne riposty wywoływały na widowni salwy śmiechu.
„Obowiązkowo trzeba odwiedzić ten zakład!” – czytamy w opinii na stronie teatru.