Wycieczki są jednymi z najbardziej lubianych atrakcji szkolnych naszych uczniów. Już na samym początku bieżącego roku szkolnego klasy IIb oraz IIc miały okazję odwiedzić stolicę. Nasza przygoda odbyła się 20 października. O godzinie 8:30 wszyscy uczestnicy zebrali się pod szkołą, po czym wyruszyliśmy do Warszawy.
Pierwszą atrakcją było Muzeum Warszawskiej Pragi. Nasza przewodniczka – Anna Wichura, dzięki scenografii i ciekawym eksponatom, pozwoliła nam bliżej poznać historię Pragi z różnych perspektyw.
O godzinie 12:30 udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie podzieliliśmy się na dwie grupy. Jednocześnie, gdy jedna klasa oglądała film “Warszawa nie zapomni”, druga miała czas wolny. Film został złożony z kilku fragmentów i zabrał naszych uczniów w niezwykłą podróż po Warszawie. Ukazywał stolicę przed II wojną światową, zniszczenia wojenne i pierwsze lata odbudowy. Pozwolił nam zrozumieć niezwykły charakter tego miasta i stanowił doskonałe uzupełnienie spaceru po Starym Mieście.
O godzinie 14:00 odwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Wystawa stała pokazuje, że historia polskich Żydów stanowi integralną część historii Polski, a historia narodu żydowskiego byłaby niepełna bez przedstawienia wydarzeń, które rozegrały się na ziemiach polskich. Wystawa nie koncentruje swego przekazu na Holokauście, lecz przedstawia wkład Żydów w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki. Później cieszyliśmy się z dwóch godzin czasu wolnego, które spędziliśmy w Złotych Tarasach. O godzinie 19:00 w Teatrze “Kwadrat” rozpoczął się spektakl “Nie książka zdobi człowieka”. 40-letni Sherman Mayfair, pisarz-panikarz, wydał właśnie książkę i marzy o sukcesie, jednak jakakolwiek myśl o udzielaniu wywiadu przyprawia go o mdłości. W akcie desperacji prosi swojego przyjaciela Matta, aby ten, podając się za autora książki, oczarował wszystkich wdziękiem i zyskał przychylność mediów.
Spektakl zafundował naszym uczniom dowcipne dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie.
O godzinie 21:00 wyszliśmy z teatru i ruszyliśmy w drogę powrotną do Zambrowa.
Karolina Marczyk
Sapere aude