Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży – konferencja w ZSO

13 listopada 2017 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie odbyła się konferencja na temat : „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży – fonoholizm oraz inne związane z cyberprzemocą – sygnały ostrzegawcze i sposoby pomocy”, nad którą honorowy patronat objął Łomżyński Biskup Pomocniczy Tadeusz Bronakowski. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu pt.: „Powiat Zambrowski zapobiega uzależnieniom wśród dzieci i młodzieży”. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Biskup Pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosław Zieliński, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. bryg. Leszek Suski, Komendant Wojewódzkiej Policji w Białymstoku nadinsp. Daniel Kołnierowicz, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku st. bryg. Jarosław Wendt, Komendant Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie mł. insp. Anna Bajeńska, Proboszcz Parafii pw. Ducha Św. Ks. Jarosław Olszewski, Starosta Zambrowski Robert Maciej Rosiak, Wicestarosta Stanisław Rykaczewski, Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos, samorządowcy powiatu zambrowskiego, duchowni oraz nauczyciele i młodzież ze szkół z terenu całego powiatu.

Konferencję poprowadziła Bożenna Kossakowska z łomżyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Pani prelegentka zwracała szczególną uwagę na fonoholizm oraz inne uzależnienia związane z cyberprzemocą. „Najpopularniejsze uzależnienie behawioralne to oczywiście hazard, internet, fonoholizm czy też cyberseks. Najważniejsze to uzależnienie od telefonu komórkowego. Ponad 90% młodych ludzi posiada telefon komórkowy i intensywnie go wykorzystuje. 91% osób raz lub kilka razy dziennie wysyła smsy, 82% wykonuje połączenia i łączy się z Internetem w celu skorzystania z serwisu społecznościowego. Aż 60% nastolatków przyznało, że korzysta z telefonu podczas lekcji. Tak więc uzależnienie i jego skala jest ogromna.” – mówiła Bożenna Kossakowska, konsultant do spraw technologii informacyjnej Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli.

Głos zabrał również JE Biskup Tadeusz Bronakowski i zwrócił uwagę na narastający problem alkoholizmu wśród nieletnich. Stwierdził, że XXI wiek zapisze się w historii świata jako wiek uzależnień. Podkreślił, iż nadużywanie alkoholu prowadzi nie tylko do dramatów rodzinnych, ale także do degradacji całego narodu. Zachowanie trzeźwości powinno być priorytetem polityki państwa.

Na zakończenie uroczystości odbyło się również wręczenie nagród zwycięzcom oraz podziękowań uczestnikom konkursu i ich opiekunom w ramach konkursu plastycznego ,,Bezpieczny Internet”.

Miłym akcentem konferencji był słodki poczęstunek przygotowany dla wszystkich uczestników oraz dla uczniów biorących udział w spektaklu profilaktycznym ,,Cybernetyczne sny”

Zobacz więcej zdjęć