Uwaga! Popcorn XXXL w cenie najmniejszego!! Lekcja w kinie

Ach, reklamy… kto ich nie kocha, są przecudowne. W  trakcie telewizyjnej przerwy reklamowej można pójść po przekąski do sklepu, który znajduje się naprzeciwko…stacji benzynowej…w sąsiednim województwie…

18 października 2019 roku nasza klasa (czyt. humaniści z klasy 3A) wzięła udział w interesującej lekcji multimedialnej dotyczącej tworzenia i oddziaływania reklam.  Spotkanie rozpoczęło się w sali kinowej  Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie o godzinie 11:30 i trwało prawie 3 godziny.

Spotkanie składało się z dwóch części.  Pierwszą z nich stanowił wykład. Dowiedzieliśmy się, jakimi zabiegami posługują się reklamodawcy, żeby zachęcić konsumentów do zakupu danego produktu lub skorzystania z określonej usługi. Ku naszemu zdziwieniu ważną rolę w reklamie telewizyjnej odkrywają odpowiednie kolory, muzyka, a nawet występowanie małych dzieci lub zwierząt. To wszystko wpływa na emocje i podświadomość odbiorcy. Warto również wspomnieć o odpowiednich środkach językowych i sposobie mówienia osób występujących w agitacji.  Jednakże najważniejszy jest oryginalny pomysł oraz niebanalny sposób zaprezentowania produktu (niekiedy reklamą jest krótka historia, a sam produkt pojawia się na samym końcu).

 Mieliśmy możliwość dokładnego przeanalizowania kilkunastu reklam, które były wyświetlane na kinowym ekranie. Niektóre elementy nie są widoczne na pierwszy rzut oka, człowiek nie zwraca uwagi lub nie jest świadomy ważności składników prezentowanego świata, np. rozmieszczenie poszczególnych elementów na plakatach reklamowych nie jest przypadkowe, gdyż zostało opracowane tak, aby w odpowiedni sposób oddziaływać na nasz umysł. Dodatkowo, oprócz reklam, były wyświetlane opinie specjalistów od spraw reklamy.

Po zakończeniu lekcji nastąpiła krótka przerwa (czas na zakup popcornu, hehe). Później nastąpiła druga część spotkania – projekcja filmu The „Circle’’ reżyserii Jamesa Ponsoldta. W główne postacie wcielili się Tom Hanks oraz Emma Watson. Film ma za zadanie zachęcić odbiorców do refleksji na temat dzielenia się swoją prywatnością w Internecie.  Poruszony jest temat utraty kontroli i wolności na rzecz wielkich korporacji. W bardzo wymowny sposób są pokazane skutki nadmiernego podporządkowania się technologii.

Warto wspomnieć, że przed udziałem w lekcji w kinie na języku polskim odbyły się zajęcia przygotowawcze. Na początku zapoznaliśmy się z fragmentem felietonu Juliana Tuwima pt. ”Kinochamy”, w którym autor zwraca uwagę na nieodpowiednie zachowanie widzów w kinie. Następnie odbyła się w klasie dyskusja na ten temat i na ich podstawie stworzyliśmy własny kodeks miłośnika kina, w którym znalazły się zasady właściwego zachowania podczas oglądania seansu. Na kolejnych zajęciach obejrzeliśmy krótkometrażowy film Tomasza Bagińskiego pt. ”Kinematograf”. Dzięki animacji dowiedzieliśmy się, jak powstawały pierwsze produkcje filmowe.  Śmiało można przyznać, że kinematografia jest sztuką wymagającą poświęceń. 

Z tego spotkania wynieśliśmy wiele ciekawych informacji. Niecodzienny sposób prezentacji zaciekawił większość publiczności. Z pewnością przyswojona wiedza będzie przydatna na egzaminie maturalnym. Ponadto, podczas oglądania reklam będziemy zwracać uwagę na obojętne nam wcześniej rzeczy. Ta lekcja z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

Dla Sapere Aude

Natalia Zaremba