Szanuj. Pomagaj innym. Zrozum. Zrób dobry uczynek. Nie oceniaj. Uśmiechnij się.

Szkolne Koło Wolontariatu po raz kolejny włączyło się w obchody Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień. Jest to święto obchodzone od 1973 roku w dniu 21 października w 180 krajach. W państwach anglojęzycznych nazywa się je Hello World Day.
Ideą Dnia Życzliwości jest uaktywnienie drzemiących w ludziach pokładów dobra i empatii, co w zamyśle jego pomysłodawców ma wzbudzić w innych pozytywne emocje i pomóc w walce z problemami szarej rzeczywistości.
Nasi wolontariusze oplakatowali tego dnia szkołę, zachęcając do spełniania dobrych uczynków, nie tylko wobec ludzi, ale i wobec zwierząt. Odwiedzili wszystkie klasy z pudełkiem dobrych uczynków, w którym znajdowały się karteczki z zadaniami, które losujący mieli wykonać w Dniu Życzliwości.
Wyrzuć śmieci. Nakarm ptaki. Spędź miło czas z rodziną. Spraw przyjemność jednemu z rodziców. Napisz miłego SMS ‘a koledze/koleżance. Szczerze podziękuj komuś za coś, co dla ciebie robi. Posprzątaj swoją okolicę. Mamy nadzieję, że dobre uczynki, które zostały spełnione tego dnia, uszczęśliwiły nie tylko ich adresatów, ale i autorów i że wszyscy razem spróbujemy przenieść tę ideę na każdy inny, zwyczajny dzień całego roku.
Opiekę nad Szkolnym Kołem Wolontariatu sprawują w naszej szkole panie: Milena Dmochowska, Magdalena Skarzyńska i Aneta Rogińska. Koło liczy około 90 członków i aktywnie działa na rzecz szkoły i środowiska. W roku szkolnym 2022/23 włącza się w trwające przez cały rok akcje: zbierania nakrętek dla Eryki Kaczyńskiej, pomocy kolegom z Ukrainy i uczniom, którzy mają problemy z nauką. Nasi wolontariusze współpracują z parafią pw. Ducha Świętego, Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Długoborzu, Szpitalem Powiatowym i organizacją Caritas. Uczestniczą w zbiórkach pieniędzy i żywności dla ludzi potrzebujących pomocy, porządkują zapomniane groby, organizują kiermasze dobroczynne. W najbliższym czasie koło organizuje Mikołajkowy Kiermasz Charytatywny – odbędzie się on w dniach 6 i 7 grudnia.
My zaś, z okazji zbliżającego się Dnia Wolontariusza, który obchodzony jest 5 grudnia, życzymy wszystkim nieustającego zapału w działaniu na rzecz innych ludzi. Wszystkiego dobrego, Koledzy i Koleżanki!


Gazeta/IIIb