Stanisław Konarski – poeta, pedagog, reformator. Święto Patrona Szkoły

W dniu 30 września obchodzimy rocznicę urodzin Patrona naszego Liceum, Stanisława Konarskiego. Tegoroczne Święto Patrona Szkoły połączono z uroczystością wręczenia stypendiów Starosty Zambrowskiego dla uczniów i absolwentów, którzy wyróżniają się osiągnięciami w nauce.

Akademia miała uroczystą oprawę. Uczestniczyli w niej: przewodnicząca Rady Powiatu Zambrowskiego, Edyta Marchelska – Groszfeld, Wicestarosta Zambrowski, Jacek Murawski, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Barbara Grabowska, dyrektor Bursy Szkolnej, Urszula Romanek, oraz przedstawiciele Rady Rodziców, Katarzyna Czartoszewska, Agnieszka Wądołowska i Sylwia Modzelewska.

Uroczystość poprowadził dyrektor Szkoły, Krzysztof Wasiulewski. Na wstępie zapoznał on zebranych z biogramem Stanisława Konarskiego, w swoim wystąpieniu zwracając szczególną uwagę na śmiałość  działań reformatorskich i postępowość poglądów tego wielkiego Polaka. Przypomniał, że Stanisław Konarski patronuje naszej Szkole od 7 października 1995 roku.

Postać Patrona Szkoły przybliżyli nam uczniowie klasy I b z wychowawczynią, Agnieszką Mentecką.

Oni też, wraz z kolegami z pozostałych klas pierwszych, złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar Szkoły. Do ślubowania wystąpiło sześcioro uczniów, którzy uzyskali najwyższe lokaty podczas rekrutacji do klas pierwszych: Aleksander Gregorek, Jakub Bielski, Robert Jemielity, Maja Dworakowska, Julia Kozikowska i Aleksandra Łuniewska.

Stypendia dla dwanaściorga uczniów i absolwentów, którzy w roku szkolnym 2020/2021 otrzymali świadectwa ze średnią ocen ponad 5,0, wręczyli Wicestarosta Zambrowski, Jacek Murawski, oraz przewodnicząca Rady Powiatu Zambrowskiego, Edyta Marchelska-Groszfeld. A oto wyróżnieni uczniowie i absolwenci: Szymon Świerżewski, Weronika Mostowska, Julia Krajewska, Maria Gałązka, Małgorzata Jabłonowska, Tomasz Mioduszewski, Agnieszka Krajewska, Małgorzata Radwańska, Igor Jastrząb, Hubert Konopka, Maciej Ziemak i Kinga Bączyk.

Na koniec uroczystości swój talent wokalny zaprezentowały dwie uczennice naszej Szkoły, Julia Kotania z klasy Ic i Aleksandra Wojno z IIIe. Warto też wspomnieć, że po raz pierwszy oficjalnie wystąpił Poczet Sztandarowy w nowym składzie: Maria Gałązka, Filip Jankowski i Patrycja Kossakowska.

jm

A poniżej garść refleksji pierwszoklasistki, nowej w naszej szkole.

1 września rozpoczął się nowy etap w moim życiu. Zaczęłam uczęszczać do pierwszej klasy liceum. Koleżanki i koledzy wydają się być naprawdę sympatyczni. Profesorowie traktują nas poważniej niż nauczyciele z podstawówki i stawiają przed nami trudniejsze wymagania, lecz musimy stawić czoła nowym wyzwaniom i przestać zachowywać się jak dzieci.

Jestem mile zaskoczona ułożeniem planu lekcji, gdyż mamy mniej godzin lekcyjnych niż w VII i VIII klasie podstawówki, co pozwala nam na rozwijanie naszych pasji na kołach zainteresowań, spotykanie się z przyjaciółmi poza szkołą, a nawet daje więcej czasu na dokładniejsze przygotowanie się do lekcji.

Jeszcze czuję się trochę zagubiona, gdyż wciąż jestem tutaj nowa i nie znam dokładnego położenia klas lekcyjnych. Czuję jednak, że z czasem przyzwyczaję się do nowego otoczenia.

Zdaję sobie sprawę, że chodzenie do liceum to tylko jeden z wielu etapów mojego życia, ale mam nadzieję, że to właśnie ten czas najprzyjemniej będę wspominać.

NW

Sapere aude