Spotkanie z kulturą. O. Wacław Oszajca

W środę 26 kwietnia dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z poetą, dziennikarzem o. Wacławem Oszajcą. Uczniowie klas IIIe i IIIa wzięli udział w dodatkowej „lekcji” literatury, języka, historii, malarstwa i filozofii „w jednym”. Wszystko to dzięki niesłychanej charyzmie i erudycji oraz wielkiej kulturze naszego gościa, który potrafił zainteresować sobą i swoją twórczością nawet najbardziej zdystansowanych do poezji i religii młodych ludzi.
O. Oszajca opowiedział nam o swoich pierwszych próbach literackich, nie zawsze udanych, o metafizycznych przeżyciach, które bywają jego udziałem podczas wędrówek po górach (imponujące – Ojciec ma już 75 lat!) i czasem stają się bodźcem twórczym, wreszcie o sprawach bardzo poważnych, dotyczących wiary i niewiary, czyli takich, które dotyczą każdego z nas.
Czy o filozofii wiary i życia można mówić prosto, zrozumiale i ciekawie? O. Oszajca przekonał nas, że tak. To była piękna lekcja na koniec szkoły, tydzień przed maturą!
Dziękujemy!! Nauczyciele i uczniowie I LO im. St. Konarskiego w Zambrowie
Jezuita O. Wacław Oszajca jest poetą i dziennikarzem. Urodził się w roku 1947. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1971 roku, jako poeta debiutował w roku 1974. W latach 80. działał m.in. w Komitecie Pomocy Internowanym i Represjonowanym (współpracował z aktorką Mają Komorowską). Obecnie mieszka w Jastrzębiej Górze (”blisko Szwecji”). Jest czynnym dziennikarzem i wykładowcą akademickim (Papieski Wydział Teologiczny, Instytut Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego).


jm