Spotkania z muzyką…

To kilkudziesięcioletnia tradycja naszej szkoły. Od lat raz w miesiącu Filharmonia Narodowa przyjeżdża do nas z koncertami „na żywo”. Dzięki muzykom, tancerzom i śpiewakom poznajemy kulturę muzyczną z różnych stron świata i różnych okresów historycznych, uczymy się rozpoznawać gatunki i style, podpatrujemy pracę artystów, doświadczamy emocji nieznanych z obcowania z muzyką utrwaloną na taśmie, płycie czy innym nośniku elektronicznym.
Dzisiaj, 23 października, odbył się koncert „Roztańczona Europa – tańce rosyjskie i ukraińskie”. Soliści Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” pokazali nam stare tańce ludów Europy Wschodniej. Prowadzeni przez prelegenta, który opowiadał o kulturze i gościnności narodów wschodniej Europy, odbyliśmy muzyczną wędrówkę przez Ukrainę, Rosję i Macedonię oraz inne kraje bałkańskie, uczestniczyliśmy w obrzędach Nocy Kupały, w macedońskim weselu, odwiedziliśmy monastyr w Rosji, zatańczyliśmy w wyobraźni ukraińskiego kozaka.
Tancerzom akompaniowali: Jerzy Matysiak (klarnet) i Jacek Małachowski (akordeon).
To był przyjemny i pożyteczny odpoczynek od rutyny tygodnia.
Przed nami w sezonie 2018/2019 jeszcze m.in. koncerty: „Muzyczne portrety – Wojciech Młynarski”, „Stanisław Moniuszko – Verbum nobile”, „Ameryka, Ameryka”, „Na żołnierską nutę”.
jm