„Pójdźmy wszyscy do stajenki…”

Wszyscy zapewne wiemy, czym są obchodzone co roku jasełka. Są to przedstawienia wystawiane w okresie bożonarodzeniowym, które mają na celu przypomnieć nam o narodzinach Jezusa. Nasze szkolne tegoroczne jasełka wpisały się po raz kolejny w kalendarz imprez i uroczystości tradycyjnie poprzedzających Święta Bożego Narodzenia.

Szkolne jasełka, które przygotowali uczniowie klasy 2a z wychowawczynią, panią Justyną Krasowską, oraz katecheci, pani Aniela Bobryk i ksiądz Rafał Wiliński, odbyły się 20 grudnia.

Tegoroczny spektakl odwołał się do współczesnego postrzegania Świąt Narodzenia Pańskiego. Autorzy scenariusza kazali zastanowić się nad celem świętowania. Często bowiem zdarza się tak, że w okresie Bożego Narodzenia jesteśmy bardziej skupieni na rzeczach nieistotnych, związanych z konsumpcją, a nie na najważniejszym, duchowym aspekcie uroczystości. Zapominamy, że jest to przede wszystkim wyjątkowy czas, w którym na świat przychodzi Chrystus. Jest to też czas, kiedy z najbliższymi spotykamy się przy wspólnym stole, śpiewamy kolędy czy też idziemy na pasterkę.

Tę problematykę mogliśmy zrozumieć dzięki czterem aniołom, w których role wcielili się uczniowie 2a: Maria Koszykowska, Nikola Misztalewska, Dominik Ogonowski oraz Kacper Chojak. Ich zadaniem było wyjaśnienie celu obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia współczesnym ludziom, których role zagrali również uczniowie 2A: Patrycja Meler, Krzysztof Bruliński, Julia Moczydłowska, Rafał Michalski i Michał Dąbrowski. Jak to zwykle bywa w historiach czy opowiadaniach z przesłaniem, tak i ta opowieść miała szczęśliwe zakończenie. Dzięki aniołom ludzie nawrócili się i dotarli do stajenki, w której zastali Maryję, Józefa oraz maleńkiego Jezusa. W rolach Matki Bożej i Józefa wystąpili Aleksandra Żukowska i Bartosz Łada z klasy 2A.

Całość sztuki dopełniły kolędy, które wykonali: Amelia Kalinowska – uczennica klasy 2A, Oliwia Krasowska – z klasy 2C, Julia Kotania – uczennica 3C, ksiądz Rafał Wiliński i pan Jarosław Jankowski. Wszystkich nas wprawiły one w świąteczny nastrój. Pod koniec jasełek ksiądz Rafał zachęcił uczniów i nauczycieli do wspólnego kolędowania. To były magiczne chwile, które na pewno na długo zapadną w naszej pamięci.

Paulina Zaremba, 1D

Sapere Aude