Pamiętamy. Katyń

W rocznicę zbrodni katyńskiej odbyła się w naszej szkole uroczysta lekcja historii przygotowana przez nauczycielki Bożenę Rykaczewską i Elżbietę Chmielewską we współpracy z Katarzyną Nita – Murawską. W akademii uczestniczyli dyrektorzy jednostek samorządowych Powiatu Zambrowskiego oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Na wstępie Dyrektor Szkoły, Krzysztof Wasiulewski, przypomniał obecnym przyczyny, przebieg i konsekwencje tragicznych wydarzeń z roku 1940. Mówił m.in. o: pakcie Ribbentrop – Mołotow, dramacie września 1939 roku i o zbrodni dokonanej na elicie intelektualnej naszego narodu przez reżim stalinowski, tzw. kłamstwie katyńskim i powojennych represjach wobec rodzin katyńskich.
W montażu słowno-muzycznym uczczono pamięć 15 tysięcy profesorów, lekarzy, prawników, nauczycieli, oficerów i dziennikarzy – ofiar Katynia, Starobielska i Ostaszkowa. Narrację poprowadzili Natalia Olszewska i Dawid Trzeciak. Wiersze recytowali: Eryk Dekutowski, Anna Węgrowska, Piotr Zaręba, Wiktoria Andruszkiewicz, Aleksandra Dulkowska, Natalia Łaska i Karolina Liżewska. Po raz ostatni wystąpiła w szkolnym apelu, brawurowo recytując „Nienawiść” Wisławy Szymborskiej, uczennica klasy IIIa, Paulina Tyszka. Śpiewali, jak zawsze pięknie i sugestywnie, Katarzyna Długozima, Wiktoria Długoborska, Oliwia Moczydłowska, Natalia Łaska oraz Eryk Dekutowski. Oczarowali nas oni szczególnie finałową interpretacją piosenki „Świecie nasz…” z repertuaru Marka Grechuty.
Na koniec delegacja uczniów i nauczycieli złożyła kwiaty i zapaliła znicze przy szkolnym miejscu pamięci – w ten sposób oddaliśmy hołd zamordowanym w Charkowie oficerom kpt. Teofilowi Wojciechowi Zielińskiemu i mjr. kaw. Kazimierzowi Maksymilianowi Burnatowiczowi.

jm

Zdjęcie