Oddaliśmy hołd tym, którzy służyli Ojczyźnie

„Połączyła ich wspólnota losów” – tak o ofiarach zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej napisał Prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, w liście skierowanym do organizatorów i uczestników uroczystości, która odbyła się w naszej szkole w dniu 5 kwietnia w 78. rocznicę tragedii w Katyniu i 8. – katastrofy w Smoleńsku.
Uroczystość, której gospodarzem był Powiat Zambrowski, zaszczycili swoją obecnością m.in.: Wojewoda Podlaski, pan Bohdan Paszkowski, Poseł na Sejm RP, pani Bernadeta Krynicka, pan Stefan Krajewski, członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Burmistrz Miasta Zambrów, pan Kazimierz Dąbrowski oraz Wójt Gminy Zambrów, Pan Jarosław Kos.
W obchodach rocznicowych uczestniczyły delegacje i poczty sztandarowe jednostek samorządowych Powiatu Zambrowskiego oraz Związku Sybiraków i Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
W czasie uroczystości odczytano listy Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego, Prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, oraz Wiceministra MSWiA, Jarosława Zielińskiego.
Najbardziej podniosłym momentem było złożenie kwiatów przy Dębach Pamięci oraz pod tablicą upamiętniającą wizyty Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, w naszej szkole. Przypomnijmy, że Pana Prezydenta gościliśmy w szkole 2 razy – w roku 2007, kiedy wmurował on kamień węgielny pod budowę naszej hali sportowej, oraz w 2009, na otwarciu hali.
Katyń i Smoleńsk, „najbardziej bolesna stacja Golgoty Wschodu”, jak w swoim liście nazwał te miejsca Premier Mateusz Morawiecki, stanowiące „niezbywalną część polskiej pamięci narodowej”, doczekały się w naszej szkole godnego upamiętnienia i były honorowym wypełnieniem obowiązku wobec ofiar obu tragedii.
Program słowno-muzyczny, przygotowany przez nauczycielki, Bożenę Rykaczewską, Elżbietę Chmielewską i Katarzynę Nitę – Murawską, składał się z piosenek i wierszy oraz słowa wiążącego. Wystąpienia uczniów zostały zilustrowane fragmentami filmów oraz zdjęciami, m.in. z wizyt śp. Lecha Kaczyńskiego w naszej szkole. Autorką prezentacji jest Maria Dąbrowska.
Uroczystość zakończyło poruszające wykonanie piosenki „Dziwny jest ten świat”.

Zobacz zdjęcia