Nie tylko Big Ben… Wycieczka do Anglii

W kwietniu uczniowie naszego liceum pojechali na wycieczkę do Anglii, zorganizowaną przez ABC Szkołę Języków Obcych oraz panie Edytę Sokół z naszej szkoły. Wyjazd odbył się w dniach 20-26.04, a wzięło w nim udział 39 uczniów z klas I-III wraz z opiekunami.
Wycieczka rozpoczęła się od zbiórki na parkingu szkoły, skąd, po pożegnaniu z rodzinami, wyruszyliśmy w drogę. Po dobowej przeprawie przez Europę (kolejno przez Niemcy, Holandię, Belgię oraz Francję) dotarliśmy do Eurotunelu. Na miejscu przeszliśmy przez odprawę paszportową i po zaledwie 40 minutach podróży pod dnem kanału La Manche dotarliśmy do Wysp Brytyjskich. Po przyjeździe obraliśmy kurs na Białe Klify w Dover, znane uczniom, a przynajmniej ich części, z „Kordiana” J. Słowackiego. Nie czytaliśmy tam jednak „Króla Leara”, lecz uwieczniliśmy naszą wizytę zdjęciami wykonanymi przez towarzyszącego nam fotografa. Ten męczący dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem oraz obiadokolacją w ośrodku w Medway.
Dzień 3. spędziliśmy w Londynie. Spotkanie ze stolicą rozpoczęliśmy pod Pałacem Buckingham, skąd przemaszerowaliśmy przez St. James’ Park (tu Kordian z dramatu Słowackiego rozmawiał z dozorcą o wartości pieniądza, red.) oraz Trafalgar Square, kończąc nad Tamizą. Po drodze mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska pięknej architekturze miasta oraz jego chlubie – Big Benowi. Następnie wsiedliśmy na London Eye i podziwialiśmy piękną panoramę stolicy. Nie był to jednak koniec wrażeń, gdyż dalej udaliśmy się do China Town – chińskiej dzielnicy Londynu, gdzie spotkaliśmy się z orientalną kulturą.
Kolejny dzień spędziliśmy w znanym nadmorskim kurorcie Brighton. Tam obejrzeliśmy słynne molo Brighton Pier. Jest to obiekt długości ponad 500 m, na którym pełno jest turystycznych atrakcji, takich jak restauracje, arkadowe sale czy wesołe miasteczko. Następnym punktem wycieczki była nowoczesna wieża widokowa i360, z której podziwialiśmy morze i malowniczą okolicę.
Dzień 5. okazał się być najbardziej intensywny ze wszystkich, bowiem na starcie odwiedziliśmy aż 3 muzea. Pierwsze w kolejności było Muzeum Historii Naturalnej, gdzie z bliska mogliśmy przyjrzeć się początkom życia i jego ewolucji. Stamtąd udaliśmy się do znajdującego się tuż obok Muzeum Nauki, które przybliżyło nam rozwój techniki, inżynierii i podbój kosmosu. Następnie spędziliśmy czas w doborowym towarzystwie celebrytów z całego świata w Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. Wszyscy chętnie robili sobie zdjęcia ze swoimi idolami, takimi jak Ed Sheeran, Kim Kardashian, David Bowie, Królowa Elżbieta, a nawet Shrek czy bohaterowie filmów Marvela. Potem wyruszyliśmy nad Tamizę, a w drodze na rejs doświadczyliśmy w końcu prawdziwej londyńskiej pogody. Ulewny deszcz nie ostudził jednak naszego zapału i niedługo później cieszyliśmy się pięknymi widokami siedząc w suchej łodzi. Na koniec tego emocjonującego dnia udaliśmy się jeszcze na Oxford Street, jedną z najbardziej rozpoznawalnych ulic handlowych świata.
Pobyt w Anglii zakończyliśmy wizytą w Canterbury – malowniczym katedralnym miasteczku, w którym podziwiać można świetnie zachowaną architekturę średniowiecza. Po miło spędzonym czasie przyszła w końcu pora, by pożegnać się z Wielką Brytanią. Ponownie udaliśmy się do Eurotunelu i po wyczerpującej podróży powrotnej znów znaleźliśmy się w Zambrowie bogatsi w nowe przeżycia.
Nie zapominajmy jednak, że był to przede wszystkim wyjazd edukacyjny, podczas którego stale realizowany był program językowy. Wszystkim nam pozwoliło to doszlifować umiejętności komunikacyjne i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Anglii i jej najbardziej rozpoznawalnych częściach.

Patrycja Nagalska (IIIb),

Paulina Nagalska (IIIc)