„Liczby rządzą światem”. Kangur 2019

W pierwszy dzień wiosny, 21 marca, umysły ścisłe z naszej szkoły zmagały się z zadaniami Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”. W tym roku szkolnym wyzwanie przyjęło 7 gimnazjalistów z klas IIIa, IIIb i IIIc oraz 19 licealistów. Nad przebiegiem imprezy czuwała pani Aneta Sutkowska, nauczycielka matematyki, szkolny koordynator konkursu.
Konkurs Matematyczny „Kangur” ma wieloletnią tradycję – zainaugurowany został w latach osiemdziesiątych w Australii. Pierwszym krajem europejskim, który sprawdził matematyczne umiejętności młodych ludzi, była Francja. Dzięki zaangażowaniu matematyków francuskich „Kangur” jest dziś uznawany za największą masową imprezę matematyczną na świecie.
W Polsce „Kangur” odbywa się od 1992 roku. O jego popularności najlepiej świadczy liczba uczestników – w I edycji konkursu udział wzięło 4,5 tysiąca uczniów, w roku 2018 było ich ponad 370 tysięcy.
Konkurs odbywa się w sześciu kategoriach: Żaczek, Maluch, Beniamin, Kadet, Junior i Student. We wszystkich krajach jego uczestnicy w ciągu 75 minut rozwiązują ten sam test.
„Kangur” finansuje się sam – z opłat jego uczestników. Naszym matematykom życzymy zdobycia jednej z najbardziej prestiżowych nagród – jest nią udział w międzynarodowym obozie matematycznym.

jm