Już wkrótce obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży

W dniach od 1 marca 2022 r. do 1 kwietnia 2022 r. 6 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Zambrowie – zaangażowało  społeczność szkoły oraz społeczność lokalną do udziału w projekcie związanym z ich kandydowaniem na posłów VIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Tegoroczny temat okazał się szczególnie inspirujący: „Jakie  ideały  żołnierzy  Armii Krajowej  i  Narodowych  Sił Zbrojnych  przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki.” Celem działań kandydatów na posłów na SDiM było upowszechnienie i utrwalenie w świadomości lokalnej działań i ideałów żołnierzy polskich podczas II wojny światowej. Na podstawie życiorysu jednego z nich uczniowie zaprezentowali tragizm losów i wartości, za które żołnierze oddawali wtedy życie, takie jak: Ojczyzna, wolność, honor i godność. Uczniowie pracowali w trzech zespołach. Dominik Łuniewski i Oliwier Gosk z klasy IIIF wybrali na swojego bohatera majora Kazimierza Kamieńskiego „Huzara”, Nikola Żurawska i Adam Żabiński z klasy IB przedstawili postać majora  Jana Tabortowskiego „Bruzdy”, zaś  Maria  Gałązka  z  klasy IIIG  i  Jan  Modzelewski  z klasy ID zainteresowali się postacią kapitana Władysława Podsiada „Brzozy”.

Zespoły przeprowadziły wiele różnorodnych działań, począwszy od ankiety, sondy ulicznej, wystawy szkolnej, przez spotkanie z żywym świadkiem historii i przedstawicielem Regionalnej  Izby   Historycznej,   warsztaty  i  prezentacje   przygotowane   dla   kolegów  i koleżanek, także z młodszych klas i z innych szkół, po nagranie filmu lub słuchowiska, przygotowanie komiksu i wydrukowanie gazety. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania z Panem Jarosławem Strenkowskim z Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie.

Koordynatorkami projektu są nauczycielki historii, Agnieszka Mentecka oraz Wiesława Iwanicka. Filmy nagrał i zmontował nauczyciel języka niemieckiego, Jarosław Jankowski.

Wszystkim trzem zespołom życzymy zdobycia mandatów posła na tegoroczne obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywają się  raz w roku, w dniu 1 czerwca. Zapoczątkowane zostały w 1994 roku. Sejm liczy 460 posłów wybranych spośród autorów najlepszych prac zgłoszonych do kuratoriów oświaty.