Francuski

 

Paryż, Francja

   Tradycyjnie język francuski uważany jest za język sztuki, literatury i kultury, za język Moliera, Woltera, Wiktora Hugo, Baudelaire’a, Emila Zoli, Gustawa Flaubert’a czy też żyjącego współcześnie Marie Gustawa Le Clézio, laureata Nagrody Nobla w 2008 roku. Antoine de Saint-Exupéry ze swoim „Małym Księciem” oraz René Gościnny z „Asteriksem” i „Mikołajkiem” zauroczyli dzieci i dorosłych na całym świecie.

Niewątpliwie ta kulturalna tradycja jest wciąż bardzo żywa, lecz współcześnie język francuski wychodzi poza te stereotypowe obrazy.

Zapytacie Państwo dlaczego warto uczyć się języka francuskiego? Odpowiedź jest bardzo prosta!

  1. Znajomość języka francuskiego to opanowanie języka Unii Europejskiej i kontaktów międzynarodowych!
  2. Znajomość języka francuskiego to okno na świat!
  3. Znajomość języka francuskiego to inwestycja w Twoją przyszłość!
  4. Znajomość języka francuskiego daje możliwość studiów na prestiżowych wyższych uczelniach w krajach francuskojęzycznych!
  5. Znajomość języka francuskiego daje możliwość swobodnego podróżowania po Francji i krajach frankofońskich oraz dostęp do kultury krajów francuskojęzycznych!

Nasza szkoła może pochwalić się niemałym zaangażowaniem uczniów w samorozwój i doskonalenie języka francuskiego. Przedstawione prace zostały przez nich wykonane pod czujnym okiem Pani Profesor Elżbiety Lutyńskiej.

Z czym kojarzy mi się Francja

Słowa transparentne

Zapożyczenia

W roku szkolnym 2015/2016 odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny „Francja to nie tylko Paryż” z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii, który przypada na 20 marca. W konkursie wzięli udział uczniowie liceum i gimnazjum.

I miejsce zajęła Klaudia Strzeszewska – klasa IIIa LO


II miejsce zajęła Paulina Kozłowska – klasa IId LO


III miejsce zajęła Natalia Ciecierska – klasa Ia LO


Wyróżnienie Emilia Jastrzębska – Ia GIM


W roku szkolnym 2016/2017 odbył się w naszej szkole konkurs plastyczny „Wieża Eiffel” z okazji Międzynarodowego Dnia Frankofonii, który przypada na 20 marca. W konkursie wzięli udział uczniowie gimnazjum.

 

I miejsce zajęła Wiktoria Baczewska – klasa IIc

II miejsce zajęła Emilia Jastrzębska –  klasa IIa

III miejsce zajęła Luiza Saniewska – klasa IIc

Ciekawostki

Kraje w języku francuskim rodzaju żeńskiego i męskiego