„Edzio zna życie”, czyli o wyższości kultury masowej nad kulturąwysoką…

We wtorek 6 czerwca w naszej szkole odbyła się premiera spektaklu pt. „Tango”. Przedstawienie na podstawie sztuki Sławomira Mrożka zaprezentowało nam szkolne kółko teatralne ANTRAKT. Do oglądania świata groteski zaprosiła nas prowadząca kółko pani Bożena Rykaczewska. Z pewnością pierwszą rzeczą, którą dało się zauważyć w przedstawieniu, była werwa, z jaką aktorzy grali swoje postacie. Nie było to nudne, typowo szkolne przedstawienie, a prawdziwa gra aktorska, która zasługuje na ogromne gratulacje. Pomimo braku mikrofonów dla niektórych aktorów nikt z widowni nie miał problemów ze zrozumieniem mówionego tekstu, ponieważ wszyscy bardzo wyraźnie i głośno artykułowali swoje kwestie.
Warto również zwrócić uwagę na język, którym posługiwali się bohaterowie. Dzięki temu, że był on współczesny, przekaz był dla wszystkich jasny i zrozumiały. „Tango” jest lekturą, która przedstawia problem roli i miejsca intelektualisty we współczesnym świecie. Sztuka jest również parodią dramatu rodzinnego oraz swego rodzaju ostrzeżeniem przed zniszczeniem wybitnej jednostki przez brutalną, totalitarną siłę, a także przestrogą przed niszczącymi świat ludzkich wartości konformizmem, nihilizmem oraz anarchią. Aktorzy swoją grą wyraźnie zaakcentowali wymienione problemy, co z pewnością dało do myślenia wielu osobom z widowni.
Spektakl bez wątpienia podobał się wszystkim, co dało się poznać po bardzo długich brawach i okrzykach uznania dla aktorów. Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję jeszcze wiele razy obejrzeć spektakle przygotowane przez nasze koło teatralne. Obsada: Wiktoria Bańkowska (IIIa), Kinga Kulesza (IIa), Ada Kruszewska (IIa), Wiktoria Suchcicka (IIIa), Szymon Andrzejczyk (IIb), Jakub Dąbrowski (IIa), Jakub Modzelewski (IIb). Reżyseria: Elżbieta Chmielewska i Bożena Rykaczewska.

Piotr Dmochowski (Sapere aude)