Dzień Edukacji – święto nauczycieli, pracowników szkoły, uczniów i rodziców.

Tegoroczne uroczystości odbyły się w naszej szkole w czwartek 13 października w obecności zaproszonych gości, którzy reprezentowali władze Powiatu Zambrowskiego, instytucje prowadzone przez powiat oraz Radę Rodziców. Wśród gości po raz pierwszy wystąpił proboszcz Parafii pw. Ducha Świętego, ksiądz kanonik Robert Zieliński.
W swoim przemówieniu Dyrektor szkoły, Krzysztof Wasiulewski, przypomniał historię święta, zwracając szczególną uwagę na etos pracy nauczyciela, odpowiedzialność i zdobywanie nowych kompetencji. Następnie wręczono nagrody nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi szkoły. Z dużym zainteresowaniem wszyscy obecni wysłuchali przemówienia absolwenta naszej szkoły sprzed 50 (!) lat, pana Zbigniewa T. Jacha, który piastuje dziś stanowisko Starosty Powiatu Zambrowskiego. Od niego wielu z nas dowiedziało się, że szkoła przez długie lata nosiła imię Manifestu Lipcowego PKWN. Z życzeniami z okazji naszego święta wystąpili ksiądz proboszcz i przewodnicząca Rady Rodziców, pani A. Wądołowska oraz, na koniec, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, K. Borzymowska. Po jej przemówieniu uczniowie wręczyli swoim nauczycielom ich podobizny ręcznie namalowane przez wyznaczone osoby.
Ważną tradycją szkoły związaną z obchodami Święta Edukacji jest upamiętnienie nieżyjących już nauczycieli naszego Liceum. Po uczczeniu ich minutą ciszy delegacja uczniów, jak co roku w dniu ich święta, udała się na cmentarze zambrowskie, by zapalić znicze i złożyć kwiaty na ich grobach.
Po zakończeniu części oficjalnej zaczął się spektakl, przygotowany przez pana Fabiana Dzieżyca i jego aktorów. Spektakl „Szkoła na opak” spotkał się z niemal entuzjastycznym odbiorem.
Zobaczyliśmy zabawną lekcję polskiego z nauczycielami w roli uczniów i Aleksandrą Rosiak jako nauczycielką. Omawiali oni piosenkę Malika Montany ,,robię yeah” oraz MATY „Papugę”. Na koniec nauczyciele dostali zadanie domowe pod tytułem ,,Jak zarobić, by się nie narobić’’, które mają wykonać tylko i wyłącznie na komputerze, przesyłając je „nauczycielce” przez Messengera.
Lekcja historii również była bardzo przyjemna i prześmiewcza. Nauczycielem tego przedmiotu był Jakub Cudnoch, a jednym z zadań było powiedzenie, co wydarzyło się 27 sierpnia tego roku. Poprawną odpowiedzią było oczywiście: FAME MMA 15.
Po tych dwóch lekcjach podsłuchaliśmy rozmowę panią pedagog, którą rolę grała uczennica Aleksandra Rosiak, z uczniem, w którego wcielił się pan Fabian Dzieżyc.
Zakończenie spektaklu umiliły nam dwie piosenki wykonane przez naszych uczniów wraz z panem Fabianem Dzieżycem, autorem i reżyserem całego przedstawienia. Śpiewały i grały: Aleksandra Wojno, Kinga Leśniewska i Amelia Skarzyńska. Akompaniował pan Jarosław Jankowski.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania apelu, który na pewno zapamiętamy na długo.
A nauczycielom jeszcze raz życzymy wszystkiego dobrego!


Natalia Kulesza/red. – JM