BIAŁOSTOCKI SALON MATURZYSTÓW

7 września uczniowie klas maturalnych z naszej szkoły wzięli udział w kolejnej edycji Salonu Maturzystów Perspektywy. W budynku Uniwersytetu w Białymstoku prezentowały swoją ofertę edukacyjną wyższe uczelnie z całej Polski, m. in. Akademia Górniczo – Hutnicza, Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska, Społeczna Akademia Nauk, Politechnika Białostocka. Podczas salonu czynne były stoiska uczelniane, na których można było zdobyć informację o wymaganiach rekrutacyjnych oraz o kierunkach studiów. Ponadto uczniowie wysłuchali wykładów na temat: Matura 2019 na poziomie podstawowym rozszerzonym z różnych przedmiotów, które prowadzone były przez ekspertów z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład pt. Rynek pracy komunikacji marketingowej a matura i wybór szkoły. Jak zdobyć pracę marzeń? Wygłosił go ekspert z Warszawskiej Szkoły Reklamy.
To był wyjazd ważny dla maturzystów. Można powiedzieć, że podczas Salonu Maturzystów „matura spotkała się ze studiami”. Do końca września przecież uczniowie ostatnich klas muszą złożyć deklaracje maturalne. Jeśli wiedzą, co i gdzie chcą studiować, mogą idealnie dopasować zestaw przedmiotów maturalnych do wymagań uczelni na kierunkach, które ich interesują. Później pozostaje tylko zacząć się uczyć!

Laura Chrapczyńska

A oto refleksje jednej z uczestniczek „Salonu”, Pauliny Tyszki
W piątek siódmego września wszyscy maturzyści z naszej szkoły pojechali na
Wydział Biologii Uniwersytetu Białostockiego, aby zapoznać się z ofertą edukacyjną różnych uczelni oraz wysłuchać wykładów egzaminatorów z OKE i profesorówna temat matury z poszczególnych przedmiotów. Każdy trzecioklasista mógł znaleźć coś ciekawego w ofercie targów i seminariów.
Od godziny 9 słuchaliśmy wykładów na temat matury z chemii, geografii i wiedzy o społeczeństwie na poziomie rozszerzonym oraz języka polskiego na poziomie podstawowym. Potem była jeszcze historia rozszerzona – ja byłam tam osobiście. Prowadzący z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży opowiadał zebranym o złożoności zadań maturalnych z tego przedmiotu. Dowiedzieliśmy się też, z jakiego okresu historii będzie większość pytań oraz jak napisać wypracowanie maturalne. Od godziny jedenastej uczestniczyliśmy w seminarium „Jak zdobyć pracę marzeń?”.
Zainteresowani zawodami medycznymi obejrzeli prezentację Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Odbywały się też wykłady z matematyki rozszerzonej, języków obcych nowożytnych oraz biologii rozszerzonej. Oprócz Uniwersytetu w Białymstoku zaprezentowano nam również m.in. Politechnikę Białostocką, Uniwersytet Warszawski, Katolicki Uniwersytet Lubelski. Niektórzy maturzyści polowali na darmowe długopisy, inni zaś szukali poradników „Jak zdać maturę z matematyki?”.
Na targach można było zakupić przeróżne książki z wydawnictwa Nowa Era, vademeca i repetytoria, zbiory zadań oraz opracowania lektur; sama skusiłam się na polecane przez moją nauczycielkę matematyki vademecum z zadaniami na poziomie podstawowym. Targi były miłą odskocznią od zwykłych lekcji, a ten, kto nie znalazł dla siebie ciekawych wykładów, spacerował między przeszklonymi budynkami uniwersytetu, oglądał kolorowe rybki w akwariach i węże oraz małe żabki w terrariach. Mieliśmy także okazję skorzystać z ogrodu na dachu i kontemplować, co będzie w maju. Jedynym mankamentem piątkowego wyjazdu był brak obowiązkowego punktu każdej wycieczki, czyli obiadu w McDonaldzie, przez co wróciliśmy do domów z zaspokojoną ciekawością, lecz z żołądkami głodnymi wrażeń kulinarnych. Przez ten cały szał i zgiełk związany z nadchodzącą maturą, wszyscy zapominają, że jesteśmy tylko ludźmi i kolokwialnie mówiąc „trzęsiemy porami” przed egzaminem dojrzałości.

Paulina Tyszka