I Ty możesz dać komuś szanse na nowe życie

 

21 lutego miałam okazję przeprowadzić wywiad z panią Justyną Gronostajską.

Pani Justyna jest mieszkanką Zambrowa. 14 lutego oddała osobie chorej na nowotwór swoje komórki macierzyste ocalając jej dzięki temu życie.

Motywacją pani Justyny był jej mąż, razem z dziećmi wspierał ją i był przy niej w każdej chwili. Tego wyjątkowego dnia, 14 lutego, w dniu świętego Walentego i w dniu, którego pani Justyna oddawała swoje komórki macierzyste, mąż nie obsypał ją kwiatami, ani słodyczami, lecz dał naszyjnik z przywieszką w kształcie puzzla z napisem DKMS.

            DKMS to polska fundacja Bazy Dawców Komórek Macierzystych. Istnieje również strona fundacji https://www.dkms.pl/pl,gdzie każdy w przedziale wiekowym od 18 do 50 roku życia może się bezpłatnie zarejestrować i znaleźć swojego bliźniaka genetycznego (nie tylko z Polski), któremu potrzebna jest pomoc.

            27 lutego, w dniu urodzin pani Justyny Gronostajskiej na portalu http://www.zambrow.org/aktualnosci/strona.php?strona=artykuly_pokaz&id=24685 ukazał się artykuł i wywiad, w którym pani Justyna podzieliła się z nami swoją historią.

Emilka Jałbrzykowska
uczennica klasy IIIa LO