Antrakt


Koło Teatralne Antrakt

Koło Teatralne Antrakt działa już od kilku lat, ale od 2010 r. jest prowadzone przez p. Elżbietę Chmielewską i p. Bożenę Rykaczewską. Jego członkami są zarówno uczniowie liceum, jak i gimnazjum. Przygotowuje różne spektakle – jasełka, przedstawienia kabaretowe, ale głównym celem działalności koła jest popularyzacja wielkich dzieł literackich. Praca w kole teatralnym to również doskonalenie umiejętności interpretowania tekstów, okazja do poszerzania wiedzy o literaturze, a przede wszystkim świetny sposób na oswajanie tremy. Repertuar szkolnego teatru jest odpowiedzią na zainteresowania uczniów, wynika z szkolnego kalendarza, a przede wszystkim ma służyć edukacji polonistycznej i teatralnej.


Rok szkolny 2015/2016

 

Jasełka 2015

Jasełka 2015 nieco różnią się od przedstawień z lat ubiegłych. Opowiadają bowiem nie tylko historię narodzin Jezusa, ale także jego ucieczki przed żołnierzami Heroda. Dzieciątko zostało uratowane dzięki determinacji Maryi i Józefa oraz pomocy dzielnych pasterzy i aniołów. Jak zawsze o przepiękną oprawę muzyczną zadbali soliści z Cantyleny pod kierunkiem p. Katarzyny Nity – Murawskiej. Usłyszeliśmy znane kolędy w nowoczesnych aranżacjach wykonane przez: Aleksandrę Kuleszę, Kingę Skoczyńską, Paulinę Bądzio, Weronikę Jankowską, Dominikę Jankowską, Weronikę Zach.

W przedstawieniu wystąpili:

narrator –  Aleksandra Pstrągowska

Maria – Zuzanna Dąbrowska

Józef – Bartłomiej Skarzyński

Herod – Adrian Gawrychowski

hetman – Michał Wojeński

Jagna – Natalia Soczyńska

Kacper – Wiktor Lasota

Melchior – Jakub Trzaska

Baltazar – Bartłomiej Przeździecki

śmierć – Aleksandra Gosk

dworzanin – Jakub Bartnicki

aniołki – Natalia Michałowska, Aleksandra Krajewska, Wiktoria Baczewska

pasterze – Agata Berbachowska, Julia Gałązka, Emilia Jastrzębska

diabeł – Julia Dębek

diabełki – Aleksandra Grabowska, Anna Węgrowska, Julia Rzodkiewicz

scenariusz i reżyseria: Bożena Rykaczewska, Elżbieta Chmielewska

scenografia: Aleksandra Ferenc, Helena Cwalina, Julia Gniazdowska

Sen nocy letniej

10 czerwca 2016 odbyła się długo oczekiwana premiera sztuki, której scenariusz został opracowany na podstawie komedii W. Szekspira. Chcieliśmy w ten sposób włączyć się w obchody Światowego Roku Szekspira, który został ogłoszony, aby uczcić 400 – lecie śmierci genialnego dramaturga. Wybraliśmy jedną z najzabawniejszych i najdziwniejszych komedii – „Sen nocy letniej”. Jej akcja toczy się w starożytnych Atenach podczas nocy świętojańskiej. Sztuka przedstawia relacje pomiędzy czterema osobami: Hermią, Lizandrem, Heleną i Demetriuszem. Problem polega na tym, że w Hermii zakochali się obaj  młodzieńcy, natomiast Helena jest nieszczęśliwie zakochana w Demetriuszu. Ojciec Hermii  chce, aby poślubiła ona Demetriusza, jednak dziewczyna wybrała Lizandra. W ramach buntu zakochani uciekają do lasu, skąd pragną uciec dalej i się pobrać. W ich sprawy zaczyna jednak ingerować leśny duszek – Puk na polecenie króla elfów – Oberona, który dodatkowo używa magii, aby zemścić się na swojej nieposłusznej żonie – Tytanii.  Gdy śpią, leśny duszek przez pomyłkę powoduje, że Lizander zakochuje się w Helenie. Aby odwrócić działanie zaklęcia, duszek musi się trochę natrudzić, ale w końcu wszystko jest tak, jak być powinno. Bohaterowie zaś myślą, że to, co im się przydarzyło, było tylko „snem nocy letniej”.

Dodatkowym, ale bardzo zabawnym wątkiem są przygotowania grupy ateńskich rzemieślników do przedstawienia z okazji ślubu księcia – Tezeusza z królową Amazonek – Hipolitą. Jeden z nich przez chwilę staje się ofiarą intrygi Oberona.

Spektakl spodobał się publiczności, o czym świadczyły żywe reakcje widzów w czasie przedstawienia i gromkie brawa po zakończeniu sztuki.

Obsada:

Tezeusz – Mateusz Sasinowski

Hipolita – Julia Rzodkiewicz

Hermia – Anna Węgrowska

Helena– Zuzanna Dąbrowska

Egeusz– Bartłomiej Przeździecki

Demetriusz – Wiktor Lasota

Lizander – Jakub Trzaska

Oberon – Michał Wojeński

Tytania – Natalia Soczyńska

Puk – Julia Dębek

Wróżka – Izabela Falkowska

Groszkowy Kwiatek – Agata Berbachowska

Pajęczynka – Aleksandra Pstrągowska

Musztardka – Julia Gałązka

Biedronka – Aleksandra Kruszewska

Filostrates – Jakub Bartnicki

Pigwa – Natalia Michałowska

Denko (Tyzbe) – Maciej Chrostowski

Cichy (Lew) – Bartłomiej Sokół

Ryjek (mur) – p. prof. Fabian Dzieżyc

Spodek (Pyram) – Mateusz Chmielewski

Głodzik (światło księżyca) – Emilia Jastrzębska

Tańczące elfy – Anna Wyszyńska, Aleksandra Kruszewska, Agata Berbachowska, Wiktoria Baczewska

Reżyseria: Bożena Rykaczewska, Elżbieta Chmielewska

Choreografia: Natalia Fabian

Charakteryzacja: Natalia Michałowska

Scenografia: Aleksandra Ferenc, Helena Cwalina, Julia Gniazdowska, Magdalena Wapińska, Paulina Zalewska, Paulina Pisińska

Kostiumy: Bożena Rykaczewska

Rok szkolny 2014/2015

Jasełka „W drodze do Betlejem”

    Tegoroczne spotkanie wigilijne odbyło się 19.12.2014r. Przygotowaliśmy jasełka, które były próbą odpowiedzi na pytanie: Co wydarzyłoby się, gdyby Chrystus urodził się dziś ? Na stacji kolejowej Betlejem pojawili się Józef i Maria, szukając pomocy i schronienia. Niestety wszyscy podróżni patrzyli na nich z niechęcią. Jedni spieszyli się do domu na święta, inni byli zbyt zajęci swoimi problemami lub przedświąteczną krzątaniną. Jeszcze inni sprowadzali święta tylko do aspektu materialnego i podejrzliwie patrzyli na biednych, „dziwnie ubranych” ludzi. Jak przed ponad dwoma tysiącami lat tak i teraz świętej rodzinie pomogli najubożsi – bezdomni, dzieląc się swoim skromnym dobytkiem. I to właśnie oni byli świadkami cudu – narodzin Zbawiciela. Mamy nadzieję, że uwspółcześnione jasełka stały się bodźcem do ważnych refleksji na temat istoty Świąt Bożego Narodzenia.

W przedstawieniu wystąpili:

Józef – Konrad Gołaszewski

Maryja – Joanna Mojsa

Aniołki – Julia Gałązka, Agata Berbachowska, Aleksandra Grabowska, Natalia Soczyńska

Archaniołowie – Karolina Bagińska, Aleksandra Orłowska, Joanna Sikorska, Milena Gosk

Chłopak z gitarą – Jacek Cygan

Kobieta – Dominika Kowalewska

Mężczyzna – Wiktor Jankowski

Mikołaj – Sylwester Dąbrowski

Elf – Gabriel Matejkowski

Reporterka – Milena Gosk

Ochroniarz – Norbert Zubkowicz

Chłopak 1 – Adrian Gawrychowski

Chłopak 2 – Bartłomiej Skarzyński

Anka – Justyna Siemieniuk

Goska – Martyna Dekutowska

Aśka – Aleksandra Gosk

Bezdomni – Jakub Pruszyński, Jakub Łuniewski, Jakub Bartnicki, Tomasz Konopka

O oprawę muzyczną przedstawienia zatroszczyła się p. Katarzyna Nita – Murawska. Usłyszeliśmy przepiękne kolędy i pastorałki w wykonaniu: Weroniki Zach, Kingi Skoczyńskiej, Weroniki Grodzkiej, Aleksandry Kuleszy. Akompaniowali: Michał Stańczyk i Piotr Krystosiak.


Spektakl „Igraszki z diabłem”

     W tym roku nieco zmieniliśmy nasz repertuar. Zrezygnowaliśmy z inscenizowania kolejnej szkolnej lektury, a sięgnęliśmy po zabawną, lekką komedię opartą na motywach baśnowych – „Igraszki z diabłem” Jana Drdy. Sztuka ta powstała w czasie okupacji hitlerowskiej i jak pisze jeden z krytyków: „jest na swój sposób reakcją na ten mrok i grozę, jakie roznosił po świecie na swych butach niemiecki naród „panów”. Czerpiąc z podań ludowych, z pieśni ludu czeskiego, napisał Drda w duchu jego naiwnych bogatych i szlachetnych pojęć komedię o tym, jak uczciwy chłop z czystym sumieniem nie musi się niczego na świecie obawiać, bo takiego zucha nawet piekło nie zmoże”. Sztuka jest jednak przede wszystkim zabawną opowieścią o miłości. Dwie panny – królewna Disperanda i jej służąca Kasia tak bardzo chciały mieć przystojnych mężów, że sprzedały dusze diabłu – sprytnemu Lucjuszowi. Jednak na odsiecz dziewczynom ruszyły zjednoczone siły ziemskie (były żołnierz – Marcin Kabat) i niebieskie (anioł ostatniego chóru – Teofil). Jak to bywa w baśniach, wszystko dobrze się skończyło: dziewczyny uratowały dusze, diabły zostały pokonane, grzeszników spotkała kara (zbója i ojca Scholastyka), a dzielny Marcin Kabat w nagrodę otrzymał rękę Kasi (chociaż nie był z tego powodu zbyt szczęśliwy).

    Nasz trud został nagrodzony gromkimi brawami i chociaż spektakl trwał dość długo, publiczność obejrzała go z zainteresowaniem. Przedstawienie zaprezentowaliśmy 30.04. 2015r. , było więc miłym akcentem przed rozpoczynającym się długim weekendem. Sądząc po żywej reakcji publiczności, bardzo się podobało.

W spektaklu wystąpili:

Marcin Kabat – Adrian Gawrychowski

Królewna Disperanda – Katarzyna Bagińska

Kasia – Natalia Soczyńska

Rozbójnik Sarka – Farka – Bartłomiej Skarzyński

Diabeł Lucjusz – Zuzanna Dąbrowska

Ojciec Scholastyk – Joanna Mojsa

Anioł Teofil – p. prof. Fabian Dzieżyc

Łowczy Królewski Hubert – Hubert Skarzyński

Doktor Solfernus – Gabriel Matejkowski

Belial – Justyna Siemieniuk

Belzebub – Izabela Falkowska

Diabły – Julia Gałązka, Agata Berbachowska, Aleksandra Grabowska, Karolina Bagińska, Jakub Łuniewski, Jakub Pruszyński

Rok szkolny 2013/2014

Jasełka „W oczekiwaniu na nowo narodzonego”

W tym roku, jak zawsze ostatniego dnia przed feriami świątecznymi, odbyło się szkolne spotkanie wigilijne. Istotnym punktem programu tej uroczystości były jasełka przygotowane przez nasze koło teatralne. Tym razem postanowiliśmy przenieść się do Betlejem i odtworzyć wydarzenia związane z narodzinami Chrystusa. Przypomnieliśmy wszystkim wędrówkę Józefa i Maryi w poszukiwaniu noclegu, odtworzyliśmy ostatnie chwile Heroda, narodziny Zbawiciela i wizytę trzech króli. Sądząc po reakcjach widowni, najbardziej podobała się scena uczty u Heroda, która zawierała wiele zabawnych oraz strasznych momentów, a jej centralnym punktem był występ egzotycznych tancerek. Przepiękną oprawę muzyczną przygotował szkolny zespół wokalno – instrumentalny Cantylena prowadzony przez p. Katarzynę Nitę – Murawską. W ich wykonaniu usłyszeliśmy nie tylko znane kolędy, tj. „Gdy śliczna panna”, „Noc nad Palestyną” lub „Nie było miejsca dla Ciebie”, ale także słynny przebój „Uciekali” z musicalu „Metro”. Układ taneczny przygotowały dziewczęta ze szkolnego koła tanecznego, które prowadzi p. Natalia Fabian. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialne były opiekunki naszego koła: p. Bożena Rykaczewska i p. Elżbieta Chmielewska.

W przedstawieniu wystąpili:

Narrator – Anita Grabowska

Maryja – Milena Gosk

Józef – Jacek Cygan

Gospodyni – Dominika Kalupa

Handlarka – Klaudia Zalewska

Kapłan – Sylwester Dąbrowski

Ubogi człowiek – Dawid Chaberek

Herod – Wiktor Jankowski

Diabeł – Martyna Dekutowska

Śmierć – Dominika Kowalewska

Aniołowie – Aleksandra Gosk, Agnieszka Kołakowska, Joanna Sikorska

Pasterze – Adrian Gawrychowski, Jacek Iwanicki, Bartłomiej Skarzyński

Służba domowa Heroda – Aleksandra Krajewska, Aleksandra Orłowska

Posłaniec – Natalia Tymosiak

Trzej Królowie – Norbert Zubkowicz, Konrad Gołaszewski, Mateusz Ajdyna

Tancerki – Kamila Pieńczykowska, Natalia Matynka, Aleksandra Kulesza, Anna Wyszyńska

Oprawa muzyczna: The Basement (w składzie: Weronika Zach, Piotr Krystosiak, Michał Stańczyk, Norbert Zubkowicz, Hubert Skarzyński) i szkolny zespół wokalno – instrumentalny Cantylena (w składzie: Beata Zaręba, Agnieszka Milewska, Oliwia Sasinowska, Katarzyna Buczkowska, Katarzyna Bujko, Beata Chodkiewicz, Katarzyna Rykaczewska oraz solistki: Agnieszka Jabłonowska i Weronika Zach)

Jasełka w Kościele pw. Ducha Św.

6.01.2014r. w Święto Objawienia Pańskiego młodzież z Koła Teatralnego Antrakt, korzystając z zaproszenia Ks. Proboszcza Sławomira Banacha, zaprezentowała w Kościele pw. Ducha Św. jasełka pt. „W oczekiwaniu na nowo narodzonego”.

Ksiądz Proboszcz był zaproszony na szkolną wigilię, w czasie której miał okazję obejrzeć nasze jasełka. Po przedstawieniu podziękował serdecznie uczniom i ich opiekunom, a potem stwierdził, że spektakl jest wyjątkowy i należy go pokazać szerszej widowni. Dlatego też zaproponował wystawienie spektaklu w kościele, w święto Trzech Króli. Oczywiście skorzystaliśmy z tego wyróżnienia i było nam niezwykle miło, że Ks. Proboszcz docenił naszą pracę. Jednak wiązało się to z dodatkowymi próbami, ponieważ konieczne było nagłośnienie, a w czasie szkolnych jasełek nie używaliśmy mikrofonów. Ostatecznie nasz trud opłacił się – wszystko poszło dobrze, mimo choroby jednego z głównych aktorów. W sumie przed widzami zaprezentowało się ponad trzydzieści osób, a przedstawienie trwało około 50 min. Jasełka bardzo podobały się wszystkim zgromadzonym w kościele, o czym mogły świadczyć gromkie brawa i wytrwałość widzów – większość z nich wcześniej uczestniczyła we Mszy Św.

Magia teatru

„Świat jest teatrem, aktorami ludzie,

Którzy kolejno wchodzą i znikają.”

Teatr to magiczne miejsce. Siedząc w wygodnych fotelach, wsłuchujemy się w słowa dochodzące ze sceny, podziwiamy harmonię świateł, scenografię, wyśmienitą grę aktorów. Po zakończeniu spektaklu jeszcze przez długi czas zostajemy pod wrażeniem tego, co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy. Magia ta trwa przez dwa i pół tysiąca lat – od narodzin teatru greckiego do dziś. Ciągle chcemy w niej uczestniczyć bądź ją tworzyć.

W naszej szkole oczywiście też pragniemy dotrzymać tradycji. Koło Teatralne Antrakt uświetnia imprezy szkolne już od długiego czasu. Od 2010r. jest prowadzone przez p. Bożenę Rykaczewską i p. Elżbietę Chmielewską. W tym roku tradycyjnie, w czasie szkolnej wigilii, zostały wystawione jasełka. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przygotowania. Panie – Bożena Rykaczewska i Elżbieta Chmielewska przygotowały scenariusz i rozdały role. Każda próba była pełna śmiechu, lecz zarazem wysiłku. Pani Katarzyna Nita – Murawska opracowała repertuar muzyczny, a pani Natalia Fabian – układ taneczny w wykonaniu tancerek z naszej szkoły. Każdy z zaciekawieniem oglądał występ.

Zostaliśmy również zaproszeni, aby pokazać jasełka w kościele p.w. Ducha Świętego.

Oczywiście przyjęliśmy zaproszenie. Mnóstwo wrażeń… Czując na sobie wzrok małych dzieci patrzących na nas z podziwem zainteresowaniem , wiedzieliśmy, że robimy coś ważnego. Niesamowite! Pomimo stresu wyszło idealnie. Usłyszeliśmy mnóstwo pozytywnych komentarzy i podziękowań. Każdy, kto ma „duszę artysty” i przede wszystkim chęci, może śmiało pokazać, co potrafi i dołączyć do szkolnego koła teatralnego „Antrakt”. Wrażenia, zabawa i często łzy szczęścia gwarantowane!

Dziękczynienie za kanonizację Papieża Jana Pawła II

W tym roku miało miejsce wydarzenie szczególne dla wszystkich Polaków – kanonizacja Jana Pawła II. Nasze koło teatralne postanowiło uczcić to niezwykłe wydarzenie poprzez aktywne uczestnictwo w dziękczynieniu za pontyfikat i kanonizację Jana Pawła II, którego pomysłodawcą był Ks. Sławomir Banach – Proboszcz Parafii pw. Ducha Św. Przygotowaliśmy spektakl o tematyce religijnej, który przedstawiał historię nawrócenia grzeszników uwikłanych w alkoholizm, aborcję, homoseksualizm, okultyzm. Przedstawienie „Maryja gwiazda ewangelizacji – Totus Tuus” odtwarzało wiele scen biblijnych i nawiązywało do objawień maryjnych w Guadeloupe, La Salette, Lourdes, Fatimie oraz Gietrzwałdzie. Zaprezentowaliśmy spektakl poświęcony Matce Boskiej, ponieważ Jan Paweł II był wielkim orędownikiem kultu Maryi. Poza tym był też miłośnikiem teatru, więc wydaje nam się, że spektakl, w dodatku w wykonaniu młodzieży, był doskonałą formą uczczenia jego kanonizacji.

11 maja, po mszy świętej wieczornej, na dziedzińcu Kościoła pw. Ducha Św. zaprezentowaliśmy przedstawienie przygotowywane przez ponad 2 miesiące. Zgromadziło ono liczną publiczność – wielu ludzi uczestniczących we mszy św. przez ponad godzinę zostało na placu przed kościołem, śledząc losy bohaterów przedstawienia. Na koniec nagrodzono nas gromkimi brawami, a Ks. Proboszcz nie szczędził podziękowań, ponieważ przygotowanie tego spektaklu było nie lada wyzwaniem – musieliśmy nauczyć się przede wszystkim gry gestem, co zbliżało nasze przedstawienie do pantomimy. Było to nowe i niezwykłe doświadczenie nie tylko religijne, ale również artystyczne.
Serdecznie dziękujemy redakcji zambrow.org. za udostępnienie zdjęć ze spektaklu.

Rok szkolny 2012/2013

Jasełka „Wigilijna ulica”

Jak co roku tradycyjnie przygotowaliśmy jasełka. Tym razem postanowiliśmy zachęcić widzów do refleksji nad istotą Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawiliśmy wigilijną ulicę, a na niej zabieganych, spieszących się ludzi, którzy zapomnieli, czym tak naprawdę są Święta. W pogoni za prezentami, zakupami, zajęci pracą i narzekający na codzienność nie zauważyli niezwykłości tego wydarzenia. O istocie Bożego Narodzenia przypomniał wszystkim żebrak, który cierpliwie oczekiwał narodzin Chrystusa, nie zwracając uwagi na zabieganych przechodniów.

Realizując spektakl, zadbaliśmy o jego uwspółcześnienie i do elementów tradycyjnych dodaliśmy te, które kojarzą się z naszą rzeczywistością.


O piękną oprawę muzyczną zatroszczyła się  p. Katarzyna Nita – Murawska, a solistki (Weronika Zach, Agnieszka Jabłonowska, Beata Chodkiewicz, Katarzyna Bujko) wraz z zespołem Cantylena (Helena Cwalina, Oliwia Kalinowska, Katarzyna Rykaczewska, Julia Gniazdowska, Maria Świerżewska, Beata Zaręba) zaśpiewały tradycyjne kolędy, tj. „Lulajże Jezuniu”, „Dzisiaj w Betlejem” oraz piosenki świąteczne, tj. „Kto wie”, „Coraz bliżej święta” czy „Uciekali”.
W przedstawieniu wystąpili: Anita Grabowska, Dominika Kowalewska, Mateusz Ajdyna, Wiktor Jankowski, Martyna Dekutowska, Jacek Cygan, Janusz Tyszka, Norbert Zubkowicz, Magdalena Przeździecka, Patryk Topolski, Milena Gosk, Natalia Tymosiak, Dawid Chaberek, Anna Kuczyńska, Dominika Kalupa, Konrad Gołaszewski, Dominika Grabowska, Klaudia Zalewska, Agnieszka Kołakowska, Kamil Powójski, Izabela Kruszewska, Milena Zaręba, Aleksandra Ferenc, Paulina Kurowska, Magdalena Jabłecka.

Wycieczka do teatru   

17 kwietnia 2013 roku  wraz z członkami grupy teatralnej Antrakt pod opieką pani Rykaczewskiej i pani Chmielewskiej wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Mimo tego że pogoda nie rozpieszczała od początku, to humory dopisywały wszystkim uczestnikom.

Naszym głównym celem był spektakl „Zemsta” wystawiany w Teatrze Polskim. Była to 6. sceniczna  wersja tej sztuki – tym razem w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Wśród aktorów występujących w sztuce, najbardziej znanymi szerszej widowni byli: Daniel Olbrychski, grający Cześnika Raptusiewicza i Andrzej Seweryn, który wcielił się w rolę Rejenta Milczka. Nie zabrakło również aktorów młodego pokolenia, znanych z programów
i seriali telewizyjnych tj. Paweł Krucz grający Wacława (miłośnikom seriali znany jako Błażej z „Pierwszej miłości”). Oprawę muzyczną zapewnił Piotr Rubik. Na scenie nie zabrakło odpowiedniej scenografii w postaci domów skłóconych rodzin oraz zaskakująco realistycznego muru dzielącego owe rody. Całość dopełniały piękne kostiumy z epoki. Choć „Zemsta” Aleksandra Fredry jest wszystkim doskonale znana, to  spektakl ten stanowiący niezwykły popis aktorstwa oglądaliśmy z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że dwa dni później w naszej szkole zaplanowana była premiera tej sztuki w wykonaniu aktorów z naszego koła. Po przedstawieniu udało nam się spotkać wychodzącego z teatru Pawła Krucza, który zgodził się na zrobienie z nami kilku pamiątkowych zdjęć.

Po zakończonym spektaklu oraz sesji zdjęciowej wróciliśmy do autokaru. Mimo późnej pory podróż upłynęła nam śpiewająco.

„Zemsta” na podstawie komedii Aleksandra Fredry

     Była to nasza najważniejsza premiera w tym roku. Duże wyzwanie artystyczne, nie tylko ze względu na obszerność tekstu, ale także z powodu jego trudności. Należało również nieco skrócić kwestie, aby dostosować spektakl do naszych szkolnych warunków. Potem już tylko ponaddwumiesięczne próby i przygotowanie scenografii – trudno chyba wyobrazić sobie „Zemstę” bez muru. Świetnie spisały się dziewczyny z kl. II a gimnazjum – Julia Gniazdowska, Aleksandra Ferenc i Helena Cwalina, które włożyły wiele pracy, aby przedstawienie miało odpowiednią oprawę. Na koniec jeszcze trzeba było skompletować rekwizyty i przygotować plakaty. No i wyprawa do Łomży po kostiumy, potem trochę inwencji twórczej i … można było podziwiać postaci jakby żywcem przeniesione z komedii Fredry. Aktorzy byli bardzo stremowani, ale nie mogli się już doczekać premiery. I w końcu nadszedł ten wyjątkowy dzień. Udało się opanować pierwszy stres, a potem jakoś poszło. Chyba się podobało, bo dostaliśmy owacje na stojąco.

W spektaklu wystąpili:

Cześnik – Wiktor Jankowski

Rejent – Jacek Cygan

Papkin – Martyna Dekutowska

Podstolina – Dominika Kowalewska

Klara – Anita Grabowska

Wacław – Konrad Gołaszewski

Dyndalski – Mateusz Ajdyna

Śmigalski – Norbert Zubkowicz

Mularze – Dawid Chaberek, Anna Kuczyńska, Milena Gosk, Agnieszka Kołakowska

Słudzy Rejenta – Sylwester Dąbrowski, Szymon Kruszewski

Jeszcze kilka słów o premierze

19 kwietnia 2013r. w naszej szkole miała miejsce premiera spektaklu „Zemsta”, przygotowana przez  młodzież z koła teatralnego. Próby rozpoczęły się zaraz po wystawieniu tegorocznych jasełek. Aktorom trudno było nauczyć się długich tekstów, ale w zamian za to dostawaliśmy dużą dawkę śmiechu na próbach. Bez większego stresu żyliśmy od poniedziałku do poniedziałku. Po wielogodzinnych, męczących przygotowaniach  przyszedł czas na premierę. Stroje przywiezione zostały z wypożyczalni kostiumów w Łomży. Rozpoczęliśmy punktualnie, występem dla gimnazjalistów. I dopiero wtedy zaczęło się wczuwanie w role, prawdziwa gra aktorska, której na próbach często brakowało (ważniejsza była dobra zabawa i luźna atmosfera).  Przyszedł stres, pustka w głowie i nadzieja, że jednak tekst się przypomni. Śmiech wywołała scena kłótni pomiędzy Cześnikiem a Rejentem dotycząca odbudowy muru  bądź nieziemska rola Papkina, który bawił w każdym calu. Po kilku wpadkach daliśmy radę, padły pierwsze brawa i, NAWET, owacje na stojąco. Stres nas opuścił, został tylko problem z oddychaniem spowodowany ciężkimi strojami Cześnika i Rejenta. Po chwili przerwy wystąpiliśmy po raz drugi, tym razem dla licealistów. Tutaj wymagania są teoretycznie większe, zważywszy na fakt, że dla dużej grupy aktorów to rówieśnicy bądź chociażby starsi koledzy. Nie obyło się również bez niewielkich wpadek, ale udało się wyjść z nich obronną ręką. Szczęśliwi i zmęczeni, jednocześnie wdzięczni naszym opiekunkom za cierpliwość i poświęcony czas, byliśmy uradowani, że to już koniec, chociaż osobiście, na scenie mogłabym zamieszkać.

Uważam, że praca w kole teatralnym to na pewno działania wymagające poświęcenia i odpowiedzialności. Przygotowania do spektaklu są trudne i męczące, niejednokrotnie mieliśmy ochotę odpuścić i „ Niech się dzieje wola nieba”. Ale się nie da. Trzeba to po prostu kochać, a my to kochamy!

Rok szkolny 2011/2012

W nowym roku szkolnym przygotowaliśmy „Jasełka z Małym Księciem”. Piękne i nastrojowe kolędy, które uatrakcyjniły nasze przedstawienie  zaśpiewały solistki z towarzyszeniem zespołu wokalno – instrumentalnego Cantylena pod kier. p. Katarzyny Nity – Murawskiej.

W przedstawieniu wystąpili:

Narrator – Magdalena Przeździecka

Diabeł 1 – Dariusz Krystowski

Diabeł 2 – Martyna Dekutowska

Diabeł 3 – Katarzyna Samson

Mały Książę – Karol Michałowski

Geograf – Adrian Długoborski

Biznesmen – Piotr Sycz

Pijak – Mateusz Jarząbek

Kobieta – Marta Kaliszczyk

Policjant – Paweł Perkowski

Dziewczyny – Weronika Zmysłowska i Milena Kulesza

Anioł – Katarzyna Gosk

Dzieci – Anita Grabowska, Dominika Jankowska, Anita Grabowska

Młodzież – Beata Wójcicka, Barbara Mystkowska, Patryk Topolski, Marta Orłowska

Balladyna

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru i szkolnego konkursu „Mam talent” Koło Teatralne Antrakt przygotowało inscenizację „Balladyny”  J. Słowackiego. W przedstawieniu  udział wzięli uczniowie gimnazjum i liceum, a o scenografię zadbał zespół pod kier. p. Magdaleny Olender.

Obsada:

Skierka – Martyna Dekutowska

Chochlik – Katarzyna Gosk

Goplana – Dominka Kowalewska

Grabiec – Dariusz Krystowski

Wdowa – Magdalena Przeździecka

Alina – Dominika Kalupa

Balladyna – Anita Grabowska

Kirkor – Patryk Topolski

Kanclerz – Mateusz Ajdyna

Lekarz – Michalina Sutkowska

Filon – Dominik Sierzputowski

Żołnierz – Norbert Zubkowicz

Słudzy Balladyny – Szymon Kruszewski, Piotr Baczewski

Rok szkolny 2010/2011

Premiera pierwsza, czyli „Opowieść wigilijna” na podst. utworu K. Dickensa.

Spektakl zorganizowaliśmy z okazji szkolnej Wigilii, aby wprowadzić społeczność ZSO w świąteczny nastrój i zachęcić do refleksji. Oprawę muzyczną przedstawienia przygotowała p. Katarzyna Nita – Murawska. Usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu: Moniki Cwaliny, Aleksandry Kuleszy, Marty Orłowskiej, Marty Gronostajskiej oraz zespołu wokalno – instrumentalnego Cantylena. Scenografię przygotował zespół pod kierunkiem p. Marzeny Cieplińskiej. W spektaklu wystąpili: Karol Michałowski, Paweł Perkowski, Adrian Długoborski, Katarzyna Samson, Martyna Dekutowska , Anita Grabowska, Monika Cwalina, Dominika Jankowska, Hanna Kossakowska, Beata Wójcicka, Paweł Kurant, Barbara Mystkowska, Weronika Zmysłowska, Mateusz Jarząbek, Marta Pęska, Piotr Sycz, Milena Kulesza, Dariusz Krystowski, Katarzyna Ołdakowska.

Premiera druga – przedstawienie kabaretowe „Perpetuum mobile, czyli z Olimpu do współczesności” zaprezentowane 31 marca 2011r.   

W przedstawieniu wystąpili:

Karol Michałowski, Paweł Perkowski, Adrian Długoborski, Katarzyna Samson, Martyna Dekutowska , Anita Grabowska, Monika Cwalina, Dominika Jankowska,  Beata Wójcicka, Paweł Kurant, Barbara Mystkowska, Weronika Zmysłowska, Mateusz Jarząbek, Piotr Sycz, Milena Kulesza, Dariusz Krystowski, Dominika Kalupa, Katarzyna Gosk.

Antrakt, czyli premiera druga

W naszej szkole z zajęć pozalekcyjnych oprócz tańców i przeróżnych kółek przedmiotowych prowadzony jest teatrzyk „Antrakt”. Od tego roku jego opiekunkami są: pani prof. Bożena Rykaczewska i pani prof. Elżbieta Chmielewska. Na próbach jest bardzo wesoło i ciekawie, a najbardziej rozbawia uczniów Darek Krystowski. Na swoim koncie teatrzyk ma już 2 występy. Pierwszy występ miał miejsce 22.12.2010 r. i była to inscenizacja „Opowieści wigilijnej” K. Dickensa. Kolejny występ odbył się niedawno, czyli 31 marca. Spektakl pt. „Perpetuum mobile, czyli z Olimpu do współczesności” opowiadał o bogach, którzy przypadkiem znaleźli się we współczesnym świecie. Ta sytuacja była źródłem zabawnych wydarzeń, które ukazywały naszą rzeczywistość w krzywym zwierciadle. Były muzy zafascynowane muzyką disco polo i Dionizos, który bawił się na 18–ce, a Pandora i Eris również we współczesnym świecie narobiły sporo zamieszania. W dodatku bogowie i bogi-nie niezbyt uważnie śledzili telewizyjne seriale i dlatego wszystko im się pomieszało. Przedstawienie rozśmieszyło całą publiczność do łez. Mnie w szczególności rozbawił śmiech Pawła Kuranta, który parodiował serialowego Waldka. Główną rolę zagrał Karol Michałowski, który był Zeusem, a Herą była Anita Grabowska. W sumie na scenie znalazło się kilkanaście osób, więc nie jestem w stanie wymienić wszystkich nazwisk. Moim zdaniem aktorzy dali z siebie wszystko, co wpłynęło bardzo pozytywnie na widownię. Za ciężką pracę dziękujemy i czekamy na więcej. Po przedstawieniu odbył się konkurs „Mam Talent”, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, ile mamy w szkole talentów. Za to należy się duży plus samorządowi uczniowskiemu pod przewodnictwem pani Danuty Krajewskiej.